Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski w transnarodowym projekcie PROLINE-CE

04.11.2016 - 17:27 aktualizacja 04.11.2016 - 17:27
Redakcja: admin

Przygotowanie uniwersalnych wytycznych dotyczących skutecznej ochrony zasobów wody pitnej to główny cel projektu PROLINE-CE, w którym uczestniczy Uniwersytet Śląski. Uczelnia pełni rolę partnera wspierającego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, zapewniając wiedzę i doświadczenie (know-how) jako narzędzia dla przemysłu i organów administracji publicznej w zakresie zrównoważonej gospodarki wodnej i użytkowania terenu. Koordynatorem projektu ze strony Uniwersytetu Śląskiego jest mgr Joanna Czekaj z Wydziału Nauk o Ziemi, która w latach 2010–2013 uczestniczyła w projekcie badawczym „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego” (ZiZOZap), umożliwiającym rozpoznanie głównych problemów istotnych dla optymalnego zarządzania zbiornikami zaporowymi oraz stworzenie systemu informacyjnego wraz z bazami danych.

Tematem projektu PROLINE-CE są „Skuteczne praktyki użytkowania gruntów integrujące ochronę zasobów wodnych, ochronę przeciwpowodziową i skutki łagodzenia powodzi”. W jego realizacji, która przewidziana jest do czerwca 2019 roku, bierze udział 13 partnerów z 8 krajów: Austrii, Słowenii, Węgier, Chorwacji, Polski, Niemiec, Włoch oraz 5 partnerów wspomagających. Przygotowane w ramach projektu rozwiązania mają redukować skutki powodzi i suszy w związku ze zmianami klimatycznymi. Nowo opracowane środki zostaną wdrożone i przetestowane w wyznaczonych obszarach pilotażowych.

Projekt jest finansowany ze środków transnarodowego programu Interreg Europa Środkowa, oferującego wsparcie finansowe dla projektów transnarodowych przyczyniających się do wdrażania inteligentnych rozwiązań stanowiących odpowiedź na wyzwania regionalne w obszarze innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej, środowiska, kultury i transportu. PROLINE-CE wpisuje się w realizację priorytetu 3., którego celem jest współpraca w dziedzinie zasobów naturalnych i kulturowych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej projektu: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/PROLINE-CE.html

return to top