Prof. Wiesław Banyś członkiem Rady Programowej Stacji Naukowej PAN w Paryżu

11.03.2019 - 18:45 aktualizacja 11.03.2019 - 18:45
Redakcja: admin

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego UŚ, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, członek zarządu European University Association – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 48 krajów, wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes zarządu Stowarzyszenia „Pro Silesia” Biznes – Nauka – Samorząd został powołany w skład Rady Programowej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu na kadencję 2019–2022.

Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu jest jednostką naukową z ponad stuletnią tradycją. Początki jej działalności sięgają 1893 roku. Placówka współpracuje między innymi z takim ośrodkami jak Francuska Akademia Nauk (Académie des Sciences de l’Institut de France), Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) czy UNESCO. Dyrektorem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu jest dr hab. Maciej Forycki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najważniejszymi zadaniami Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu są:

• promocja polskiej nauki, w tym organizacja konferencji, sympozjów, seminariów, wykładów, spotkań, wystaw i innych wydarzeń o charakterze naukowym;
  • rozwój współpracy naukowej między Polską a Francją i krajami frankofońskimi, rozwijanie kontaktów naukowych i kulturalnych polsko-francuskich;
  • pomoc naukowcom z Polskiej Akademii Nauk, stażystom, stypendystom, studentom przybywającym do Francji z polskich wyższych uczelni i innych instytucji naukowych w celach badawczych lub edukacyjnych.

Szczegółowe informacje na temat działalności Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu dostępne są pod adresem: http://paris.pan.pl.