Nowy preparat do stabilizacji gruntów pod budowę infrastruktury kolejowej i drogowej

05.06.2018 - 09:49 aktualizacja 10.01.2020 - 15:50
Redakcja: admin
Tagi: patenty

Podłoże gruntowe przeznaczone pod budowę dróg, nasypów czy podtorzy kolejowych musi zostać wcześniej odpowiednio wzmocnione, aby wykonane na nim konstrukcje były stabilne. W tym celu przeprowadzane jest m.in. badanie jakości i rodzaju gruntu. Wyniki analiz przesądzają o doborze odpowiedniej metody stabilizacji polegającej na wymieszaniu gruntu, przy określonej wilgotności, z odpowiednio dobranym spoiwem. Proces ten służy uzyskaniu optymalnych parametrów wytrzymałościowych podłoża.  Uniwersalny stabilizator gruntów oraz sposób ich stabilizacji opracował dr hab. inż. prof. UŚ Aleksander Żakowicz z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Wynalazek został objęty ochroną patentową.

Nowy preparat do stabilizacji gruntów powstał w ramach współpracy z firmą EUROPOL CHEMICAL Sp. z o.o., której głównym działaniem jest wdrażanie innowacyjnych technologii dla potrzeb drogownictwa i inwestycji pokrewnych. Stosowane dotychczas metody oraz rodzaje stabilizacji m.in. cementem, wapnem, popiołami lotniczymi czy bitumami działają najczęściej na wybrany rodzaj gruntu, przy czym ich efektywność słabnie wraz ze wzrostem zawartości piasków i iłów w podłożu. Wiele znanych rozwiązań opiera się również na skomplikowanych recepturach i okazuje się w związku z tym zbyt kosztochłonne.

Prof. Aleksander Żakowicz opracował preparat stabilizujący, który może być otrzymywany w prosty i tani sposób oraz, co najbardziej istotne, nadaje się do poprawy parametrów wytrzymałościowych niemalże każdego rodzaju gruntów. – Przebadaliśmy różne rodzaje podłoży, okazało się, że preparat stabilizujący potrafi „skleić” pył, piasek pustynny, a nawet lekko zasolony piasek morski. Efekty prac są niezwykle satysfakcjonujące, wyobraźmy sobie bowiem, jakie możliwości konstrukcyjne otwiera przed nami zastosowanie opracowanego przeze mnie stabilizatora w miejscach, w których występuje szczególnego rodzaju podłoże, np. na piaszczystych gruntach Półwyspu Arabskiego – mówi naukowiec.

Opatentowany stabilizator składa się z amorficznego tlenku krzemu (SiO2) sprawiającego, że podłoże staje się bardziej zwarte i wytrzymałe, a także z sulfonowej pochodnej węglowodorów aromatycznych ułatwiającej przenikanie właściwych związków stabilizujących i wymywającej zanieczyszczenia, w tym tłuszcze czy związki ropopochodne. Trzecim składnikiem jest substancja minimalizująca przesiąkliwość kapilarną gruntu. Istotę wynalazku stanowi również sposób stabilizacji podłoża z wykorzystaniem opracowanego preparatu.

Właścicielami opatentowanego rozwiązania są Uniwersytet Śląski oraz firma EUROPOL CHEMICAL Sp. z o.o.

Małgorzata Kłoskowicz | Sekcja Prasowa UŚ