facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Nawiązanie współpracy z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie

Zdjęcie: teczka z dokumentami

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego obejmie patronatem naukowym klasy o rozszerzeniu językowym w cieszyńskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Umowa o współpracy dydaktycznej zawarta zostanie we wtorek 13 grudnia 2016 roku w Cieszynie.

Patronatem objęte zostaną klasy, w których przedmiotami wiodącymi są języki: angielski, rosyjski, niemiecki oraz francuski. W ramach współpracy nauczyciele akademiccy prowadzić będą dla uczniów wybrane zajęcia, licealiści będą mogli również uczestniczyć w poszczególnych zajęciach akademickich, takich jak: wykłady, seminaria i warsztaty, odbywających się na terenie Uniwersytetu Śląskiego. Współpraca obejmować będzie nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, dla których przewidziane jest wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Liceum będzie miało również możliwość korzystania z oferty Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Na współpracy skorzystają również studenci, którzy będą mogli odbywać praktyki pedagogiczne w szkole. Cieszyńskie liceum umożliwi również prowadzenie zajęć obserwacyjnych oraz badań wśród nauczycieli i uczniów. Stanowić one będą podstawę prac licencjackich, magisterskich i naukowych.

Umowę pomiędzy uczelnią i szkołą sygnować będą prorektor ds. finansów i rozwoju dr hab. prof. UŚ Michał Daszykowski oraz dyrektor szkoły mgr Regina Rakowska. Koordynatorami współpracy ze strony Uniwersytetu Śląskiego będą:

• dr Anna Chromik z Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych,
  • dr Ewelina Berek z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki,
  • dr Nina Nowara-Matusik z Instytutu Filologii Germańskiej,
  • dr Lidia Mięsowska z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej,
  • dr Magdalena Ochwat – pełnomocnik rektora ds. promocji i kontaktu ze szkołami ponadgimnazjalnymi,
  • dr Magdalena Ślawska – dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego.

W uroczystości, podczas której zawarta zostanie umowa udział wezmą starosta Cieszyna Janusz Król oraz burmistrz miasta Ryszard Macura. Spotkanie uświetni wykład dr. Mikołaja Marceli zatytułowany „Monomit, czyli jak napisać bestseller”.