facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

51. inauguracja roku akademickiego

Herb Uniwersytetu Śląskiego

W poniedziałek 1 października 2018 roku Uniwersytet Śląski zainaugurował pięćdziesiąty pierwszy rok akademicki. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 w auli im. Kazimierza Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych. Do udziału w wydarzeniu społeczność akademicką zaprosili JM Rektor oraz Senat Uniwersytetu Śląskiego.

JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk

Wystąpienie JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

W programie uroczystości przewidziano m.in. przemówienie inauguracyjne, które wygłosił JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, immatrykulację studentów i doktorantów, a także nadanie tytułów Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego: prof. zw. dr. hab. Tadeuszowi Sławkowi z Wydziału Filologicznego, prof. zw. dr. hab. Romanowi Gerowi oraz prof. zw. dr hab. Alicji Ratusznej z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

Nadanie tytułów Profesora Honorowego UŚ    Nadanie tytułu Profesora Honorowego UŚ

Nadanie tytułów Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Podczas inauguracji wręczona została także nagroda „Pro Scientia et Arte”, honorująca pracowników Uniwersytetu Śląskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to ważne i zaszczytne wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom: badaczowi reprezentującemu nauki matematyczno-przyrodnicze i techniczne – nagrodę w tym zakresie otrzymała prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, a także uczonemu reprezentującemu kierunki humanistyczne i artystyczne – nagroda wręczona została prof. zw. Krzysztofowi Zanussiemu z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, który wygłosił również wykład inauguracyjny pt. „Prawda w czasach post-prawdy, wiara w czasach niewiary”.

Wręczenie nagrody „Pro Scientia et Arte”  Wręczenie nagrody „Pro Scientia et Arte”

Wręczenie nagrody „Pro Scientia et Arte”

→ Materiał filmowy jest dostępny na stronie: youtu.be/GT32kD_aCcE

→  Afisz (plik graficzny jpg)