X edycja Forum Nowej Gospodarki

06.06.2016 - 16:21 aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

10 czerwca 2016 roku w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbędzie się dziesiąta edycja Forum Nowej Gospodarki – ponadregionalnej inicjatywy skupiającej się na rozwoju innowacyjnych technologii w województwach śląskim i małopolskim poprzez spotkania, dyskusje panelowe i wymianę doświadczeń pomiędzy liderami gospodarki, nauki oraz administracji.

W programie tegorocznego forum zaplanowano debaty na temat przyszłości energetyki, innowacyjnych miastach i skutkach smogu, koncert „Carrantuohill” oraz rodzinny piknik edukacyjny, którego celem jest budowanie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności w makroregionie. Podczas pikniku odbywać się będą między innymi warsztaty artystycznego recyklingu i czerpania papieru, fizyczne i chemiczne pokazy naukowe, przejażdżki ekologicznymi bolidami wyścigowymi pod okiem kierowców rajdowych, wspólne tworzenie małej elektrowni napędzanej energią z cytryn, samochodowe i motocyklowe symulatory oraz konkurs wiedzy o ruchu drogowym z atrakcyjnymi nagrodami. Będzie można także wziąć udział w zwiedzaniu ekologicznych budynków parku i pokazie edukacyjnego filmu 3D.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Forum Nowej Gospodarki będzie transformacja energetyki w Polsce południowej i budowanie miast przyszłości opartych na gospodarce niskoemisyjnej. Uczestnicy spotkania będą się zastanawiać nad konsekwencjami stopniowego odchodzenia od węgla kamiennego w regionie śląskim i inwestowania w odnawialne źródła energii. Udział w obradach zapowiedzieli m.in.: dr Jarosław Gowin – wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, Grzegorz Tobiszowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, dr Jan Olbrycht – poseł do Parlamentu Europejskiego, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, Grzegorz Lipiec – członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz gość specjalny Johannes Remmel – minister ochrony klimatu, środowiska, rolnictwa, natury i ochrony konsumenta Nadrenii Północnej – Westfalii. Obecni będą także przedstawiciele uczelni, władze pobliskich miast oraz przedsiębiorcy i członkowie stowarzyszeń zajmujących się tematyką energii i gospodarki.

Podczas Forum odbędzie się też Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna. To dwustronne spotkania B2B, w których udział weźmie ok. 60 przedstawicieli firm z Polski, Niemiec i Czech, a które staną się okazją do konsultacji eksperckich z zakresu regulacji prawnych i podatkowych dla biznesu za granicą.

Osoby chcące wziąć udział w części merytorycznej X Forum Nowej Gospodarki mogą rejestrować się na obrady do 8 czerwca drogą elektroniczną za pomocą strony: www.forumng.pl.

Organizatorem Forum Nowej Gospodarki jest Marszałek Województwa Śląskiego we współpracy z przedstawicielami świata nauki – Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Politechniką Śląską oraz otoczenia biznesu – Parkiem Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, Stowarzyszeniem Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoParkiem.

Program (plik pdf)

Plakat promujący X edycję Forum Nowej Gospodarki