Plebiscyt „Absolwent z Pasją” – Barbara Rosiek absolwentką maja 2016

08.06.2016 - 10:27 aktualizacja 08.06.2016 - 10:27
Redakcja: admin

W ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwentkę maja 2016 roku, którą została Barbara Rosiek, pisarka i poetka, absolwentka psychologii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.

Barbara Rosiek pracowała jako psycholog w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie, a także w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”. Od 1993 roku jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Swoje wiersze oraz prozę zamieszczała na łamach „Galerii”, „Integracji”, „Okolic”. Wydała kilkanaście powieści oraz tomików wierszy. Zadebiutowała w 1985 roku pisaną od czternastego roku życia powieścią „Pamiętnik narkomanki”, w której opisywała swoje autentyczne przeżycia związane z walką z nałogiem. Następnie ukazały się: „Kokaina” (1992), „Byłam schizofreniczką” (1995), „Alkohol, prochy i ja” (2003), „W poszukiwaniu ducha” (2007), „Kokaina. Zwierzenia narkomanki”, „Poganiacze Chleba” (2008), „Uwierzyć i Melancholia” (2006), „Życie w hospicjum” (2010), „Oddział otwarty” (2012), „Ćpunka”(2014), „Skazana” (2015) oraz „Anka Pióro” (2015). „Pamiętnika narkomanki” był wielokrotnie wystawiany w teatrze, m.in. w Teatrze Lalek w Olsztynie, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Dramatycznym w Elblągu, Radomiu, Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Teatrze Es Sieradzu, a także w Wiedniu w Szkole Polskiej (główną rolę zagrała w nim Anna Samusionek).

W 2002 roku za całokształt literacki otrzymała srebrny medal przyznany przez International Biographical Centre Cambridge England. Otrzymanie medalu wiąże się z zamieszczeniem biogramu osoby nagrodzonej w międzynarodowej edycji „Who’s Who 2000–2100″. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy na 25-lecie twórczości, a w 2015 roku Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji trzydziestolecia pracy twórczej. W maju 2016 roku otrzymała brązowy medal Gloria Artis – Medal Zasłużony Kulturze, który jest przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Pracując w charakterze psychologa, pomaga jako wolontariuszka osobom chorym, uzależnionym oraz pokrzywdzonym. Dla przyjemności studiuje starogrekę oraz trenuje kung-fu.