Zakończenie I edycji Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie

logo Podyplomowych Studiów Wiedzy o Regionie

W sobotę 6 października 2018 w sali Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się uroczyste zakończenie I edycji Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie. W wydarzeniu, które poprowadziła prof. dr hab. Jolanta Tambor – kierownik studiów, udział wzięli między innymi członkinie Rady Naukowej programu edukacji regionalnej przy Marszałku Województwa Śląskiego: prof. zw. dr hab. Grażyna Szewczyk (Uniwersytet Śląski), dr hab. Barbara Szargot (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie), dr Łucja Staniczkowa – wiceprezeska Związku Górnośląskiego, Aleksandra Gorzelik – konsultantka Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM.

Dziewiętnastu uczestników I edycji Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie odbyło 200 godz. zajęć w pięciu modułach:

• dziedzictwo kulturowe,
  • języki i dialekty w województwie śląskim,
  • ukształtowanie regionu – geografia z przyrodą,
  • historyczne i socjologiczne uwarunkowania regionu,
  • sztuka w regionie: literatura, film, teatr.

Połowę zajęć spędzili w uniwersyteckich murach, a połowę w terenie: w kopalniach, muzeach, obiektach kultu religijnego różnych wyznań, w zamkach i pałacach, zabytkowych salach, w instytucjach kultury, na hałdach. Byli w Zabrzu, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Koszęcinie, Cieszynie, Ustroniu, Pszczynie, Częstochowie, Rybniku, Raciborzu, Chorzowie, Świętochłowicach, Sosnowcu i Katowicach, czyli wszędzie tam, gdzie województwo śląskie ma coś do zaoferowania swoim mieszkańcom i przyjezdnym. Wykładowcy – najlepsi specjaliści, profesorowie uniwersyteccy, muzealnicy, samorządowcy, szefowie instytucji kultury, pisarze i twórcy – przekazywali swą wiedzę, pokazywali jak ją wykorzystać i spożytkować, jak zainteresować regionem, regionalnym dziedzictwem i jego współczesnym obliczem uczniów, dzieci i młodzież.