Wyróżnienia dla młodych naukowców z Instytutu Fizyki UŚ

04.07.2017 - 17:08 aktualizacja 04.07.2017 - 17:08
Redakcja: admin

The European Conference Physics of Magnetism to cyklicznie organizowana konferencja stanowiąca międzynarodowe forum prezentacji i dyskusji na temat nowych pomysłów naukowych w dziedzinie szeroko rozumianego magnetyzmu i materiałów magnetycznych m.in. silnie skorelowanych elektronów i wysokotemperaturowego nadprzewodnictwa, nanostruktur magnetycznych, miękkich i twardych materiałów magnetycznych. W tegorocznej edycji wydarzenia, które odbywało się od 26 do 30 czerwca 2017 roku w Poznaniu, uczestniczyli pracownicy i doktoranci Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Jednym z zaproszonych wykładowców był prof. Jorge E. Hirsch z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, który wygłosił wykład „Spinning superconductors and ferromagnets”. Wśród prelegentów znalazł się także prof. Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentujący wykład „Universal properties of high-temperature superconductors from real-space pairing: Comparison with experiment”.

Uniwersytet Śląski reprezentowała liczna grupa fizyków złożona zarówno z pracowników Instytutu Fizyki, jak i doktorantów. Młodzi naukowcy z UŚ wzięli udział w konkursie na najlepszy plakat i prezentację ustną.

W trakcie sesji posterowej kilkuosobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Borisa Tsukerblata (Beer Sheva, Izrael) oceniała postery przygotowane przez młodych naukowców, biorąc pod uwagę jakość omawianych badań naukowych, sposób ich prezentacji oraz jakość zgłoszonego artykułu. Lista zwycięzców została ogłoszona w trakcie ceremonii zamknięcia konferencji, a nagrody ufundowało Europejskie Towarzystwo Fizyczne.

Wśród dziewięciu nominowanych posterów znalazły się dwa z Uniwersytetu Śląskiego prezentowane przez doktorantów z Instytutu Fizyki:

• kategoria 6: mgr Paweł Łopadczak „Magnetic hardening induced in RCo5 (R = Y, Gd, Sm) by short HEBM”, autorzy: P. Łopadczak, A. Bajorek, K. Prusik, M. Zubko, G. Chełkowska,
  • kategoria 8: mgr Patrycja Mazgaj „Use of MRI to measure whole brain atrophy in MS Patients”, autorzy: P. Mazgaj, Z. Drzazga, I. Karpiel, A. Giec-Lorenz, E. Krzystanek.

Nagrodzona została również najlepsza prezentacja ustna. W tej kategorii drugą nagrodę ufundowaną przez ABE-IPS sp. z o.o. otrzymał mgr Lech Kalinowski za pracę „Doping effect on the electronic structure and thermodynamic properties in Ce3Ru4Sn13”, autorzy: L. Kalinowski, J. Goraus, P. Witas, A. Ślebarski.

Szczegółowe informacje na temat konferencji Physics of Magnetism 2017 dostępne są na stronie: www.ifmpan.poznan.pl