facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wykłady Mateja Klemena z Uniwersytetu w Lublanie

flaga Słowenii

17 i 18 maja 2018 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbywać się będą wykłady i warsztaty Mateja Klemena – lektora z Centrum Języka Słoweńskiego jako Obcego na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Lublanie, który pracował jako lektor języka słoweńskiego na uniwersytetach w Słowenii, Austrii i w Wielkiej Brytanii, a obecnie zajmuje się kształceniem nauczycieli w zakresie metodyki nauczania języka. Jest współautorem podręczników do nauki języka słoweńskiego jako obcego.

Szczegółowy program

• 17 maja (czwartek):
    • godz. 9.45–11.15, gab. 4.50, warsztaty pt. „Szyk zdania w języku słoweńskim: wskazówki praktyczne”, które zostaną poświęcone regułom poprawnościowym i (ewentualnie) ich brakowi,
    • godz. 11.30–13.00, sala 1.19, wykład pt. „Życie codzienne Słoweńców”, którego przedmiotem będą refleksje dotyczące m.in. ich postaw życiowych, stereotypowo ujmowanych cechach osobowości, preferowanych przez nich sposobów spędzania wolnego czasu, a także ważnych i pielęgnowanych przez nich tradycji oraz ulegających w ostatnim czasie zmianom zwyczajów,

• 18 maja (piątek), godz. 9.45–11.15, sala 1.19 wykład pt. „Słoweńskie symbole narodowe na przestrzeni wieków”, którego tematem staną się punkty zwrotne w historii Słowenii oraz słoweńskie symbole narodowe i ich funkcje na przestrzeni wieków.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej UŚ.