Wizyta delegacji z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych

Grafika: polska oraz chińska flaga

16 października 2019 roku Uniwersytet Śląski odwiedziła delegacja z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (Beijing Foreign Studies University, BFSU). Zagraniczna uczelnia jest jednym z pierwszych chińskich partnerów Uniwersytetu Śląskiego. Przez ostatnie kilkanaście lat obie szkoły wyższe podejmowały szereg wspólnych inicjatyw, a łącząca je współpraca stale jest rozwijana. Wymiany: studencka oraz wykładowców to tylko jeden z jej aspektów. Obecnie obie uczelnie przygotowują się do wydania pierwszego w historii podręcznika do nauki języka polskiego jako obcego dla odbiorcy chińskojęzycznego. Autorkami publikacji ze strony katowickiej uczelni są: prof. Jolanta Tambor, dr Barbara Morcinek-Abramczyk, dr Anna Gałęziowska-Krzystolik i dr Agnieszka Tambor.

Wizyta przedstawicieli chińskiej uczelni na Uniwersytecie Śląskim była między innymi okazją do rozmowy na temat możliwości promocji chińskojęzycznych wydań książek Olgi Tokarczuk, przygotowanych przez prof. Yi Lijun – wieloletnią szefową polonistyki na BFSU. Taka forma popularyzacji książek polskiej noblistki może stanowić wsparcie czytelnictwa literatury obcej, które jest niezwykle ważne w Chinach.

Dodatkowo Centrum Języka i Kultury Chińskiej wraz z Centrum Studiów Polskich BFSU będą realizować tłumaczeniowy projekt studencki, opierający się na przekładzie najciekawszych cytatów z twórczości Olgi Tokarczuk na język chiński.

Ze strony chińskiej uczelni w spotkaniu udział wzięli: prof. Wang Dinghua – przewodniczący Senatu BFSU, prof. Ke Jing – dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą, prof. Jin Limin – dyrektor Departamentu ds. Instytutów Konfucjusza BFSU, Zheng Dapeng – zastępca dyrektora kancelarii rektorskiej, prof. Zhao Gang –  dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich.

Stronę polską reprezentowali: dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ – prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, prof. dr hab. Jolanta Tambor – pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej, dr Agnieszka Tambor – kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, Agata Wójcik – kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, Giga Gogosashvili z Biura ds. Rozwoju Międzynarodowego oraz Jakub Zwierzchowski reprezentujący Wydział Prawa i Administracji UŚ.

fot. Sekcja Prasowa UŚ