Uniwersytet Śląski w rankingu Best Global Universities 2017

08.06.2017 - 10:43 aktualizacja 08.06.2017 - 10:43
Redakcja: admin

W serwisie U.S. News & World Report opublikowane zostało zestawienie Best Global Universities, w którym ujęto 1000 uczelni z 65 krajów. W grupie tej uwzględniono 13 polskich szkół wyższych.

W czołówce zestawienia uplasowały się uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, pierwsze miejsce zajął Princeton University, kolejne – Harvard University, University of Chicago ex æquo z Yale University. W gronie tysiąca najlepszych uczelni znalazł się Uniwersytet Śląski. Wśród uczelni z Polski podobnie jak w roku ubiegłym został sklasyfikowany na 10. miejscu wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Obie uczelnie w skali globalnej znalazły się na 921. miejscu.

W grupie trzynastu polskich szkół wyższych najwyższej ocenione zostały Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w trzeciej setce globalnego rankingu (319. i 364. miejsce) oraz Politechnika Warszawska, która w ogólnym zestawieniu usytuowała się w piątej setce (593. miejsce). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Ranking powstał w oparciu o 12 kryteriów dotyczących między innymi: reputacji naukowej (global research reputation, regional research reputation), publikacji, konferencji i cytowań. Zestawienie Best Global Universities oraz metodologia badań dostępne są na stronie: www.usnews.com