Prof. Tadeusz Sławek laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

24.04.2017 - 18:26 aktualizacja 24.04.2017 - 18:26
Redakcja: admin

24 kwietnia 2017 roku jury Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłosiło, że laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza jest prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca. W latach 1996–2002 był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor kilkunastu książek eseistycznych i poetyckich oraz szeregu publikacji naukowych. Od ponad trzydziestu lat wraz Bogdanem Mizerskim współtworzy „eseje na głos i kontrabas”, ukazujące się w wydawnictwie „Off Records”. Laureat Literackiej Nagrody „Solidarności” za całokształt twórczości w 2003 roku.

Poznańska Nagroda Literacka, której organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, została powołana w 2015 roku. Przyznawana jest w dwóch kategoriach:

• za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60.000 zł) oraz
  • za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40.000 zł).

Laureatów wyłania Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel.

Szczegółowe informacje nt. Poznańskiej Nagrody Literackiej dostępne są na stronie: www.poznanskanagrodaliteracka.pl.