Posiedzenie Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich w Katowicach

Logo Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich

W siedzibie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się posiedzenie Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA). Spotkanie rozpocznie się 16 czerwca 2016 roku o godz. 10.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie. Obradom przewodniczyć będzie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący RKRUA prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Podczas posiedzenia, w którym udział wezmą wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Katowic dr Marcin Krupa oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przedstawiona zostanie współpraca regionu i miast akademickich z uczelniami. Temat roli szkół wyższych w realizacji projektu inteligentnych miast przedstawi Romuald Gacka – przedstawiciel nowo powstającego obserwatorium procesów miejskich i metropolitalnych. Spotkanie będzie okazją do omówienia takich przedsięwzięć, jak Centrum Nauki – kwestię tę zreferuje prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek (rektor UŚ w latach 2002–2008) oraz Śląski Festiwal Nauki. W trakcie obrad poruszony zostanie również temat porozumienia doktorantów uczelni śląskich w sprawie zniżek na przejazdy komunikacją miejską. W programie przewidziane są także wybory przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza RKRUA.

Regionalną Konferencję Rektorów Uczelni Akademickich tworzą rektorzy uczelni z województwa śląskiego i opolskiego oraz prezes katowickiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Biblioteki Śląskiej, przedstawiciel Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, a także rektorzy seminariów duchownych archidiecezji katowickiej, częstochowskiej oraz diecezji opolskiej.