Ponad miliard złotych dla uczelni województwa śląskiego

14.10.2019 - 09:53 aktualizacja 14.10.2019 - 09:53
Redakcja: AJS
Katowice, widok na "oko miasta"/Katowice, view of the "Oko Miasta" restaurant and club
Katowice. Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Zwiększanie konkurencyjności naszego regionu w Polsce i na świecie to cel realizowanego od dwóch lat projektu strategicznego Program dla Śląska. Obejmuje on inicjatywy służące rozwojowi regionu, w tym między innymi umacnianiu jego innowacyjności, modernizacji infrastruktury transportowej oraz inwestycji rozwijających edukację i badania naukowe.

W czwartek 10 października 2019 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się posiedzenie Rady Wykonawczej ds. Programu dla Śląska, w której uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania podsumowane zostały działania podjęte w ramach trwającego dwa lata projektu, podjęto ponadto decyzję o dołączeniu 32 nowych przedsięwzięć na łączną kwotę 5 miliardów złotych. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił między innymi, że ponad miliard złotych w ramach programu przeznaczony zostanie na rozwój uczelni publicznych województwa śląskiego.

11 października 2019 roku podczas wystąpień medialnych w Polskim Radiu Katowice oraz TVP Katowice premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Uniwersytet Śląski w Katowicach i Politechnika Śląska w Gliwicach to dwie uczelnie śląskie, które mają ogromny potencjał i wszelkie możliwości, by stać się uczelniami na europejskim poziomie.

Dodał, że Śląsk to miejsce myśli technicznej, inżynierskiej oraz kompetencji niezwykle istotnych i potrzebnych we współczesnym świecie. Jednocześnie podkreślił rolę uczelni śląskich we współczesnym świecie we wdrażaniu zaawansowanych projektów o charakterze technicznym.

– Na Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej są ludzie z wyobraźnią, których „aktywnemu państwu” potrzeba. Potencjał Śląska i śląskich uczelni nie może być zmarnowany, gdyż stanowi koło zamachowe dla gospodarki oraz przemysłu regionu.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził zadeklarowane podczas wystąpienia w Muzeum Śląskim w Katowicach środki finansowe, które zostaną przeznaczone z budżetu państwa dla śląskich uczelni. Kwota, jaką państwo zaplanowało dla kilku śląskich uczelni publicznych, będzie większa niż miliard złotych. Premier uzasadniał, że studenci powinni mieć odpowiednie, renomowane uczelnie publiczne na Śląsku – ze świetną infrastrukturą, nowoczesnymi laboratoriami, kampusami, instytutami badawczymi, by nie musieli udawać się, jeśli tego nie chcą, do innych ośrodków akademickich w Polsce lub poza granicami kraju.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że liczy na uczelnie śląskie, przede wszystkim na Uniwersytet Śląski i Politechnikę Śląską. Jego przekonanie jest wynikiem dwóch spotkań z rektorami śląskich uczelni. Podkreślił, że rektorzy, z którymi miał przyjemność i okazję rozmawiać to wspaniali naukowcy i świetni menedżerowie zarządzający swoimi jednostkami. – Oni doskonale rozumieją, że polski biznes i przedsiębiorstwa potrzebują bardziej nasycenia swoich usług i produktów nauką i niech to będzie nauka polska.

Plan inwestycyjny katowickich uczelni był przedmiotem rozmów prowadzonych podczas wcześniejszych spotkań prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami śląskich szkół wyższych, w których aktywny udział brał rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk, a jedno ze spotkań odbyło się w murach Uniwersytetu Śląskiego. Inicjatorami spotkań byli prezydent Katowic Marcin Krupa oraz przewodniczący Rady Uniwersytetu Śląskiego Piotr Uszok, wsparcie dla projektu okazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Źródło:

Radio Katowice – http://www.radio.katowice.pl/zobacz,45490,Rozmowa-dnia-z-premierem-Mateuszem-Morawieckim.html

TVP Katowice – http://katowice.tvp.pl/28562267/rozmowa-dnia