facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk z wizytą na Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari

Uniwersytet im. Aldo Moro w Bari

Od 11 do 13 grudnia 2018 roku JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk przebywać będzie z wizytą na Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari, z którym katowicka uczelnia współpracuje od 16 lat. Pobyt będzie okazją do udziału w uroczystości inauguracji roku akademickiego 2018/2019 i wręczenia pamiątkowego medalu przyznanego za wkład w rozwój i promocję naszej uczelni. Wizyta ma przyczynić się do wzmocnienia i pogłębienia współpracy pomiędzy uniwersytetami.

Prof. Janusz Janeczek laureatem Honorowej Perły Polskiej Gospodarki

Prof. Janusz Janeczek

11 grudnia 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Pereł Polskiej Gospodarki, podczas której Perłę Honorową w dziedzinie nauki odebrał prof. zw. dr hab.

„4 per 1000 Initiative Day” na Uniwersytecie Śląskim

Budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Trwający w Katowicach szczyt klimatyczny sprzyja organizacji licznych wydarzeń i przedsięwzięć poświęconych tematyce zmian klimatu. Wiele z inicjatyw odbywa się na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Jedną z nich jest „4 per 1000 Initiative Day”, organizowany przez „4 per 1000 Initiative: Soils for Food Security and Climate” we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

Pismo zespołu rektorskiego – prace nad projektem założeń do nowego statutu uczelni

Zdjęcie: długopis w dłoni

Szanowni Państwo, Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego,

niedługo minie rok od chwili podjęcia prac nad przygotowaniem do wprowadzenia w naszym uniwersytecie nowej Ustawy o Szkolnictwie Wyższym. Wśród najważniejszych zadań, jakie obowiązująca od 1 października 2018 r. ustawa wyznacza rektorowi, jest opracowanie i przedłożenie senatowi projektu nowego statutu Uniwersytetu Śląskiego. Kolegium rektorskie, wspierane przez ponad czterdzieści osób z wszystkich wydziałów UŚ, kończy właśnie prace nad projektem założeń do nowego statutu Uniwersytetu Śląskiego.

Druga runda Pucharu Polski w tenisie stołowym

Ikona: tenis stołowy

We wtorek 11 grudnia 2018 roku odbyła się druga runda Pucharu Polski w tenisie stołowym. Zawody w sezonie 2018/2019 prowadzone na szczeblu województwa śląskiego mają wyłonić najlepsze drużyny, którym będzie przysługiwać prawo startu w rozgrywkach centralnych Pucharu Polski. Turnieje pucharowe prowadzone są systemem bezpośredniej eliminacji, tj. poprzez rozegranie jednego spotkania.

Posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia

Dłoń z piórem

14 i 15 grudnia 2018 roku w Domu Pracy Twórczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Pałac w Ciążeniu, ul. Wolności 33) odbywać się będzie posiedzenie Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w posiedzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Studentka UŚ na 25. Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Tilburgu

logo 25. Mistrzostw Europy w biegach przełajowych

9 grudnia 2018 roku w Tilburgu (Holandia) rozegrane zostały 25. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych, do udziału w których została zgłoszona rekordowa liczba 590 zawodników i zawodniczek z 38 państw. W zawodach udział wzięła również reprezentacja Polski.  

Konferencja pt. „Prawne i gospodarcze aspekty współpracy z Chińską Republiką Ludową”

Budynek Wydziału Prawa i Administracji.

15 lutego 2019 roku o godzinie 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Prawne i gospodarcze aspekty współpracy z Chińską Republiką Ludową” organizowana przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Kultury i Prawa Chińskiego. Jest to pierwsza na Śląsku konferencja dotycząca tematyki prawa i biznesu w stosunkach z Chińską Republiką Ludową. Celem wydarzenia jest zainteresowanie społeczności akademickiej Państwem Środka.

Konferencja prasowa dot. akcji „Uniwersytet Śląski dla klimatu”

mikrofony dziennikarskie

We wtorek 11 grudnia 2018 r. o godz. 10.30 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, I piętro, sala 29) rozpocznie się konferencja prasowa dot. akcji „Uniwersytet Śląski dla klimatu”, podczas której zostaną zaprezentowane założenia akcji oraz wybrane projekty badawcze naukowców z Uniwersytetu Śląskiego podejmujących w swej pracy zagadnienia związane ze zmianami klimatu.

Projekt pt. „Chrońmy Świat!”

logo Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

Uniwersytet Śląski Dzieci we współpracy z Katowicami Miastem Ogrodów Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Theater Bonn i organizacją Save The World organizują projekt pt. „Chrońmy Świat!”, na który złożą się wykłady popularnonaukowe, spektakl teatralno-taneczny z elementami języka angielskiego pt. „Mały Książę”, muzyki pop oraz utworów instrumentalnych na gitarę klasyczną. Wydarzenie, które zaplanowano na 14 grudnia 2018 roku, jest jedną z inicjatyw organizowanych w ramach odbywającego się od 3 do 14 grudnia w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ.

Przedsięwzięcie adresowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

Spotkanie Wszechnicy PAU

logo Polskiej Akademii Umiejętności

W ramach spotkań Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej Polskiej Akademii Umiejętności w czwartek 13 grudnia 2018 roku o godz. 16.00 w Willi Caro (Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wykład prof. Antoniego Cygana – rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tytuł prelekcji brzmi „Dwanaście obrazów”.

Notka biograficzna prelegenta (pdf, 111 kB)

Wystawa Maskbook na Uniwersytecie Śląskim

Zdjęcie prezentujące ekspozycję Maskbook

Maskbook to artystyczny międzynarodowy projekt realizowany podczas każdego szczytu klimatycznego. Przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest Art of change 21, stanowi twórczą odpowiedź na wyzwania dotyczące środowiska naturalnego, takie jak: odpady, zanieczyszczenie powietrza czy zmiany klimatyczne. Projekt ma za zadanie angażowanie lokalnych społeczności.

Po raz pierwszy wystawę Maskbook zorganizowano w 2015 roku podczas COP21. Towarzyszy również obecnemu szczytowi klimatycznemu ONZ, a tegoroczne maski przedstawiają lokalne problemy Śląska.

Konferencja „Ars Docendi – rozwijanie kompetencji dydaktycznych...”

Logo konferencji

W poniedziałek 10 grudnia 2018 roku o godz. 10.00 w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie odbędzie się trzecia edycja konferencji „Ars Docendi – rozwijanie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich i doktorantów”. W panelu dyskusyjnym poświęconym znaczeniu dydaktyki akademickiej udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Międzynarodowa wystawa plakatu ekologicznego „Ekoplakat”

Grafika z napisem Eko PLAKATY

„Ekoplakat” to projekt, którego celem jest aktywizowanie środowisk odbiorców i twórców do propagowania ekologii, zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, poprzez komunikat wizualny, jakim jest plakat. W przedsięwzięcie, które zainicjowane zostało w 2006 roku, zaangażowany jest Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Autorami plakatów prezentowanych podczas pierwszej wystawy byli wyłącznie pracownicy naukowo-dydaktyczni, profesorowie i wykładowcy Instytutu Sztuki UŚ. W kolejnych edycjach do projektu dołączyli studenci. Najpierw z Uniwersytetu Śląskiego, następnie z innych szkół wyższych: akademii sztuk pięknych, uniwersyteckich wydziałów artystycznych czy uczelni artystyczno-technicznych,

Kontenery stowarzyszenia UTOPIA na deptaku UŚ

Zdjęcie: kontenery na deptaku UŚ

Szczytowi klimatycznemu ONZ, odbywającemu się w Katowicach od 2 do 14 grudnia 2018 roku, towarzyszą liczne wydarzenia organizowane m.in. na terenie uniwersyteckiego kampusu. Jednym z nich jest inicjatywa szwajcarskiego stowarzyszenia Utopia International, którego partnerem podczas COP24 został Uniwersytet Śląski.

Naukowcy z UŚ docenieni przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

3 grudnia 2018 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prestiżowe wyróżnienia przyznawane są corocznie przedstawicielom świata akademickiego za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy reprezentujący Uniwersytet Śląski.

Sukcesy reprezentantów UŚ podczas finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku

Logo AZS UŚ

Od 30 listopada do 2 grudnia 2018 roku w Warszawie rozgrywany był finał Igrzysk Studentów Pierwszego Roku. Zawodnicy z Katowic zajęli w klasyfikacji generalnej drugie miejsce, na pierwszym miejscu uplasowali się reprezentanci Warszawy,  a na trzecim – Poznania. Podczas finałów swoje rekordy życiowe w ergometrze wioślarskim pobili studenci Uniwersytetu Śląskiego. Magdalena Szachnowska zdobyła brązowy medal w kategorii wagi lekkiej kobiet. Eryk Tyndel zajął czwarte miejsce, natomiast Olaf Leśniak – siódme. Obaj zawodnicy startowali w kategorii wagi lekkiej mężczyzn.

Warsztaty pn. „Tatoo your career”

Dłoń robiąca notatki na różowej karteczce

We wtorek 18 grudnia 2018 roku w godz. od 10.00 do 13.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, aula im. Kazimierza Lepszego) odbędą się warsztaty pn. „Tatoo your career” organizowane przez językowy portal pracy Linguajob.pl. Spotkanie adresowane jest do studentów, którzy chcieliby wziąć udział w badaniach rynku pracy Candidate Behaviour Study oraz poznać nowe metody pracy w grupie, takie jak design thinking.

Dzień z Uniwersytetem Śląskim w Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu

Zdjęcie: stoisko z broszurami

5 grudnia 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu odbędzie się cykl spotkań pn. „Akademicka Emilka”, czyli Dzień z Uniwersytet Śląskim. W programie wydarzenia zaplanowano wykłady i warsztaty, które poprowadzą pracownicy i studenci uczelni.

Ambasador Chin gościem Uniwersytetu Śląskiego

Zdjęcie: fragment budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego

W środę 5 grudnia 2018 roku z wizytą na Uniwersytecie Śląskim przebywał ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan, który spotkał się z przedstawicielami uczelni. W rektoracie uczelni gościa podjął JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Ambasadorowi towarzyszył attaché Wydziału Politycznego Gao Heng oraz naczelnik Wydziału Politycznego Ambasady Zhang Hao.

Delegacja z Uniwersytetu Śląskiego z wizytą na Politechnice Pekińskiej

Grafika: filaga Polski i flaga Chin

Od 6 do 11 grudnia 2018 roku delegacja Uniwersytetu Śląskiego będzie gościć na Politechnice Pekińskiej (BJUT). Wizyta stanowi okazję do omówienia dalszego rozwoju współpracy pomiędzy uczelniami, a także podpisania umowy dotyczącej wymiany studenckiej.

Dzień Kultury Kanadyjskiej

Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu

18 grudnia 2018 roku Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ organizuje kolejną edycję Dnia Kultury Kanadyjskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.45 w auli 0.1 (poziom -1) na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu.

W programie zaplanowano między innymi wystąpienia przybliżające kulturę kanadyjską i quebecką, które zostaną przedstawione przez pracowników Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego IJRiT oraz zaproszonych gości.

Komunikat w sprawie oświadczeń o zaliczeniu do liczby N

Zdjęcie: dokument, na nim pióro wieczne

Szanowni Państwo,

w związku z upłynięciem terminu złożenia oświadczenia o przypisaniu do dyscypliny i zaliczeniu do liczby N, przypominam, że jest to obowiązek pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych oraz możliwość pozostałych pracowników.

Informuję jednocześnie, że MNiSW przewiduje następujące sankcje za niedopełnienie tego obowiązku i w świetle projektu rozporządzenia wygląda to naprawdę bardzo poważnie, a mianowicie:

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe

Zdjęcie: opłatek

Co roku w adwentowym czasie pracownicy nauki, nauczyciele akademiccy i doktoranci śląskich uczelni gromadzą się na przedświątecznym spotkaniu opłatkowym, organizowanym przez ks. arcybiskupa dr. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego i Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego UŚ.

Sympozjum pt. „Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem 2018”

Wydział Prawa i Administracji UŚ

7 grudnia 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywa się sympozjum naukowe pt. „Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem 2018” („Advancing Law & Governance Contributions to Climate Action under the Paris Agreement”), które jest jednym z wydarzeń towarzyszących trwającemu w Katowicach od 3 do 14 grudnia szczytowi klimatycznemu ONZ – 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).

Celem wydarzenia jest dyskusja nad zapewnieniem synergii na rzecz budowania potencjału i współpracy w obszarze badań nad zmianami klimatu, wymiana wiedzy, pomysłów, doświadczeń pomiędzy specjalistami

Bezpłatny kurs przygotowujący do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego

logo Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ

W grudniu 2018 roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ poprowadzi bezpłatny kurs  przygotowujący do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie B1. Kurs realizowany będzie jako część projektu pt. „Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie śląskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

Sesja popularnonaukowa „W cieniu szczytu COP24 – w centrum polarnym”

Budynek Wydziału Nauk o Ziemi

W czwartek 6 grudnia 2018 roku o godz. 13.00 na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (ul. Będzińska 60, Sosnowiec, sala 001) odbędzie się sesja popularnonaukowa „W cieniu szczytu COP24 – w centrum polarnym”. Uczestników spotkania przywita przewodniczący Centrum Studiów Polarnych prof. zw. dr hab. Jacek Jania, który wygłosi również prelekcję pt. „Jak lodowce Arktyki reagują na zmiany klimatu”. Prof. dr hab.

Akcja pn. „Pomogę, bo mogę!”

Logo Fundacji DKMS

Od 18 do 20 grudnia 2018 roku na kilku wydziałach Uniwersytetu Śląskiego oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbywać się będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych pn. „Pomogę, bo mogę!”, organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów UŚ i Fundację DKMS. Celem przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu studenckiego „Helpers Generation” jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi.

Zmiany w organizacji ruchu w związku ze szczytem klimatycznym ONZ

Grafika: mapka miasta

W związku ze szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach wystąpią zmiany w organizacji ruchu obowiązujące do 17 grudnia 2018.

Ruch kołowy oraz pieszy zamknięty zostanie wyłącznie na terenach Strefy Kultury, która stanowić będzie miejsce zamkniętej strefy obrad delegatów, ulice zamknięte:

  • Olimpijska,
  • Góreckiego,
  • Dobrowolskiego (od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego).
     

Zakazy zatrzymywania się pojazdów będą obowiązywać dla ulic:

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.