facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

Uniwersytet Śląski wyróżniony nagrodą „Firma z Jakością”

Logo Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach

Uniwersytet Śląski został laureatem nagrody specjalnej „Firma z Jakością” przyznanej przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Uczelnia została doceniona za kontynuowanie najlepszych tradycji nauki europejskiej, przyczynianie się do rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce oraz wzmacnianie pozycji polskich uczelni na arenie międzynarodowej. Statuetkę odebrał JM Rektor UŚ prof. dr hab.

Wykłady mistrzowskie w kwietniu

Pokrętło, wykłady mistrzowskie

W kwietniu 2018 roku cykl otwartych wykładów mistrzowskich poprowadzą:

Konferencja z cyklu „Polonia Restituta…” na Uniwersytecie Śląskim

Logo konferencji „Polonia Restituta…”

Obywatelskość i patriotyzm to temat trzeciej konferencji organizowanej w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego inicjatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Na projekt składa się dziesięć konferencji tematycznych podejmujących zagadnienia z zakresu życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.

Od 30 kwietnia do 4 maja 2018 r. kasa w rektoracie UŚ nieczynna

Litera „i”

Informujemy, że od 30 kwietnia do 4 maja 2018 roku kasa w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego będzie nieczynna.

20. edycja Kina na Granicy

Logo 20. przeglądu „Kino na Granicy”

Od 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku w Cieszynie już po raz 20. odbywać się będzie przegląd filmowy pn. „Kino na Granicy”, podczas którego zaplanowano m.in. projekcje polskich, czeskich i słowackich filmów, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy oraz wiele jubileuszowych miejskich inicjatyw towarzyszących wydarzeniu. Organizatorami przedsięwzięcia są stowarzyszenia: Kultura na Granicy – partner Uniwersytetu Śląskiego oraz EducationTalentCulture. Już po raz kolejny w organizację „Kina na Granicy” włączają się również studenci UŚ, którzy, pełniąc m.in.

Spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej PAU

Logo Polskiej Akademii Umiejętności

W ramach spotkań Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej Polskiej Akademii Umiejętności 26 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00 w Willi Caro (Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wykład prof. Franciszka Czechowskiego z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpienie dotyczyć będzie „Chemicznych reliktów życia zachowanych w skałach osadowych”.

Wykład prof. Tadeusza Niedźwiedzia w ramach spotkań Wszechnicy PAU

Logo Biblioteki Śląskiej

24 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1, sala Parnassos) rozpocznie się spotkanie w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Prelekcję pt. „Ekstremalne zjawiska pogodowe i klimatyczne” wygłosi prof. zw. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Seminarium w ramach cyklu „Problem granic w filozofii i nauce”

Budynek Wydziału Nauk Społecznych

W środę 25 kwietnia 2018 roku o godz. 15.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11, sala sympozjalna III) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach 19. edycji seminariów Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki UŚ poświęconych granicom naszej wiedzy.

Rekonstrukcja historii ekosystemów lądowych Antarktyki

Krajobraz Antarktyki

Mgr Mariusz Wierzgoń, doktorant na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, fascynuje się briologią – nauką o mszakach, które można znaleźć praktycznie w każdym, nawet najbardziej nieprzyjaznym żywym organizmom zakątku świata. Te niepozorne rośliny potrafią przetrwać w lesie, na miejskim trawniku, a nawet… na biegunach. Będąc specjalistą w tej dziedzinie, naukowiec pracuje w różnych zespołach badawczych, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Noc Naukowców z Uniwersytetem Śląskim

Grafika: miniatura zaproszenia

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz studenci działający w kołach naukowych poprowadzą dla uczniów Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. Zajęcia odbędą się w ramach Nocy Naukowców – wydarzenia popularyzującego naukę, które jest organizowane przez Uniwersytet Śląski.

Spotkanie z nauką będzie również okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni na rok akademicki 2018/2019 oraz z zasadami rekrutacji na studia. Noc Naukowców odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku w siedzibie szkoły w godz. 18.00 do 22.00.

VI edycja festiwalu filmowego „Made in Poland”

taśma filmowa

8 maja 201 8 roku w budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach odbędzie się szósta edycja festiwalu filmowego „Made in Poland”, której hasło przewodnie brzmi „Made in Poland, Made in Asia”. Celem festiwalu, podczas którego zaprezentowane zostaną produkcje kinematografii polskiej, gruzińskiej, kirgiskiej oraz chińskiej, zawierające elementy charakteryzujące te obszary kulturowe, jest pogłębienie zakresu kompetencji kulturowych wśród studentów polskich oraz zagranicznych.

Nominowani w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek

Logo konkursu

Trwa VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek zainicjowanego przez śląskie środowisko dziennikarskie. Celem przedsięwzięcia jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Pula nagród ufundowana przez województwo śląskie wynosi 50 tys. zł.

Piąty wykład w ramach Otwartych Spotkań Dydaktycznych 2017/2018

logo Otwartych Spotkań Dydaktycznych

24 kwietnia 2018 r. w godz. od 16.30 do 19.00 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach odbywać się będzie piąty wykład zorganizowany w ramach Otwartych Spotkań Dydaktycznych.

Badania zachowań człowieka w sytuacjach ekstremalnych

Spitsbergen

Niemal codziennie na ekranach telewizorów lub monitorów komputerów pojawiają się drastyczne obrazy kataklizmów, wojen, katastrof… Czy oglądając dramatyczne zmagania o życie, oswajamy się z zagrożeniami i potrafimy przewidzieć własną reakcję w zderzeniu z realnym niebezpieczeństwem? Jakie predyspozycje i cechy decydują o umiejętności radzenia sobie w krytycznym położeniu, w sytuacjach skrajnych i ekstremalnych?
 

Szkolenie pt. „Taboo w języku francuskim”

logo Biura Karier UŚ

24 kwietnia 2018 r. w godz. od  11.15 do 13.15 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (ul. S. Grota-Roweckiego 5, sala nr 1.1) odbywać się będzie szkolenie pt. „Taboo w języku francuskim”, które poprowadzi Anna Palka – absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Śląskim, pracownik Capgemini na stanowisku Finance & Accounting Process Specialist, trener wewnętrzny Capgemini.

Konferencja pt. „Dokumentacja przedstawień – między rejestracją a kreacją”

geometryczna układanka złożona z trzech pól: pomarańczowego, czarnego i żółtego

Zakład Teatru i Dramatu Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ oraz Wydział Teatru Tańca (z siedzibą w Bytomiu) Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie organizują interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Dokumentacja przedstawień – między rejestracją a kreacją”, która odbywać się będzie 19 i 20 kwietnia 2018 r. w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Sukcesy zawodników z UŚ w AMP w ergometrze wioślarskim

Logo sekcji ergometr wioślarski

15 kwietnia 2018 roku na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim. W zawodach rozgrywanych w dwóch kategoriach: lekkiej i open, udział wzięło 550 osób – 320 zawodników oraz 220 zawodniczek z pięćdziesięciu polskich uczelni.

W mistrzostwach wystartowali również reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego – ośmioosobowa drużyna kobiet oraz dziesięcioosobowa drużyna mężczyzn.

Nocne Powtórki Maturalne – briefing prasowy

Zdjęcie: mikrofony dziennikarskie

Od 23 do 28 kwietnia 2018 roku Uniwersytet Śląski Maturzystów organizuje dla uczniów Szybkie Nocne Powtórki Maturalne. Podczas trzygodzinnych wykładów omawiane będą najtrudniejsze oraz najczęściej pojawiające się w arkuszach zagadnienia maturalne.

WRiTV UŚ w gronie finalistów 7. edycji Nagrody Architektonicznej „Polityki”

logo Nagrody Architektonicznej "Polityki"

17 kwietnia 2018 roku tygodnik „Polityka” ogłosił finalistów 7. edycji Nagrody Architektonicznej „Polityki”, wśród których znalazła się przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (projekt: BAAS, Grupa 5 Architekci, MAŁECCY biuro projektowe).

2 maja dniem wolnym od zajęć dydaktycznych

zielona tablica z napisem dzień wolny od zajęć dydaktycznych

W związku ze zbliżającą się „majówką” i dniami ustawowo wolnymi od pracy, tj. 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) 2 maja 2018 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie zarządzenia Rektora w sprawie organizacji roku akademickiego 2017/2018.

Komunikat nr 8 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 17 kwietnia 2018 r. w sprawie wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych:

Telefonogram dotyczący pracy w dniach 2 maja oraz 1 czerwca

piór leżące na zapisanej kartce papieru

Telefonogram 

Dotyczy: pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

W związku z wnioskiem Związków Zawodowych dopuszczam możliwość nieświadczenia pracy przez pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w dniach 2 maja 2018 r. oraz 1 czerwca 2018 r., na zasadach określonych poniżej.

Seminarium naukowe na temat mediacji w konfliktach zbiorowych

CINiBA

W poniedziałek 23 kwietnia 2018 r. o godz. 11.30 w sali seminaryjnej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (ul. Bankowa 11a, poziom 2) rozpocznie się seminarium naukowe pt. „Trzy dekady mediacji w konfliktach zbiorowych w Polsce. Konstruktywna interwencja czy obligatoryjna uciążliwość?”, będące podsumowaniem międzynarodowego projektu pt. „New European Industrial Relations (NEIRE) – Mediation system effectiveness for collective organizational conflicts: A comparative study in Europe”.

Spotkanie pt. „Głos sumienia” na Wydziale Prawa i Administracji

Budynek Wydziału Prawa i Administracji

W środę 25 kwietnia 2018 roku o godz. 15.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b, aula nr 6) odbędzie się spotkanie adresowane do pracowników, doktorantów i studentów uczelni, którego motywem przewodnim będzie „Głos sumienia”. Wydarzenie prowadzone przez dr Agnieszkę Bielską-Brodziak otworzy recital Jana Kudełki, wirtuoza gitary.

Wernisaż wystawy pt. „Bajki Robotów”

grafika współczesna abstrakcyjna

Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie jest organizatorem konkursu na małą formę graficzną pt. „Bajki Robotów” adresowanego do twórców w wieku od 14 do 30 lat. Temat konkursu inspirowany jest twórczością polskiego pisarza, filozofa i futurologa Stanisława Lema. „Bajki robotów” jego autorstwa to groteskowo-baśniowe opowiadania, w których bohaterami i narratorami są roboty. Myślą przewodnią małych form graficznych jest zatem świat futurystyczno-kosmicznej technologii.

14. Śląski Studencki Festiwal Nauki

Logo Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki

Uczestnicy Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki – wspólnego przedsięwzięcia studentów czterech śląskich uczelni – będą mogli m.in. wysłuchać wykładów otwartych, wsiąść do Muzycznych Pociągów i Tramwajów ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice”, wziąć udział w szkoleniach 4GROW czy odwiedzić stoiska Jarmarku Wiedzy na katowickim rynku. Na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ zorganizowany zostanie Dzień z DNA, a dla osób pragnących pokazać swoje szczególne umiejętności organizatorzy przygotują Open Stage.

14. edycja wydarzenia odbywać się będzie od 24 do 26 kwietnia 2018 roku w Katowicach. Impreza kulturalno-naukowa organizowana jest przez studentów: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych.

Podpisanie porozumienia o współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Zdjęcie: teczka na dokumenty

Uniwersytet Śląski w Katowicach nawiązał współpracę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Porozumienie podpisane zostało 16 kwietnia 2018 roku w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Dokument sygnowali prorektor ds. finansów i rozwoju prof. dr hab. Michał Daszykowski oraz dyrektor Muzeum Bartłomiej Szewczyk. W wydarzeniu udział wzięła Katarzyna Dzióba – zastępca prezydenta Zabrza.

„Fosfinowe analogi peptydów…”. Wykład prof. Artura Muchy

Budynek Instytutu Chemii UŚ

26 kwietnia 2018 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego wykład pt. „Fosfinowe analogi peptydów jako narzędzia w badaniach enzymów proteolitycznych” wygłosi prof. dr hab. inż. Artur Mucha z Zakładu Chemii Bioorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie, organizowane przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego, rozpocznie się o godz. 11.00 w budynku Instytutu Chemii (Katowice, ul. Szkolna 9, aula nr 73).

Sympozjum naukowo-szkoleniowe „Służby specjalne i działania specjalne organów państwa…”

Budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ

„Służby specjalne i działania specjalne organów państwa w dobie zagrożenia współczesną przestępczością kryminalną” to temat sympozjum naukowo-szkoleniowego, które odbędzie się 23 kwietnia 2018 roku w godz. od 10.00 do 15.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (aula nr 8).

III Dzień Akademicki w Koperniku

Młodzież słuchająca wykładu

W środę 18 kwietnia 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w  Będzinie odbędzie się III Dzień Akademicki w Koperniku. Spotkanie jest organizowane w ramach współpracy między szkołą a uczelniami z regionu, w tym z Uniwersytetem Śląskim, który sprawuje patronat nad liceum.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.