facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

Koncert muzyki z I części trylogii J.R.R. Tolkiena z udziałem chóru „Harmonia”

Logo Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

W poniedziałek 22 stycznia 2018 roku o godz. 19.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach rozpocznie się wyjątkowy spektakl muzyczno-filmowy skoncentrowany na pierwszej części trylogii „Władca Pierścienia” Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Po raz pierwszy w Polsce do wyświetlanej na dużym ekranie „Drużyny Pierścienia” będzie można usłyszeć na żywo oskarową muzykę Howarda Shore’a. Na scenie wystąpi ok. 250 artystów. Gościem specjalnym będzie Justyna Steczkowska, a koncert prowadzi Shih-Hung Young.

Wykład prof. Marka Biesiady pt. „Fale grawitacyjne – nowe okno na Wszechświat”

Logo Polskiego Towarzystwa Fizycznego

W czwartek 25 stycznia 2018 roku o godz. 16.00 w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, sala audytoryjna I) odbędzie się konwersatorium, podczas którego prof. dr hab. Marek Biesiada z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego wygłosi prelekcję pt. „Fale grawitacyjne – nowe okno na Wszechświat”. Wystąpienie dotyczyć będzie zagadnień związanych z astrofizyką fal grawitacyjnych oraz perspektyw rozwoju tej dziedziny w przyszłości.

Spotkanie pt. „Nieoczekiwane powroty Gustawa Morcinka”

CINiBA

22 stycznia 2018 roku o godz. 10.00 w sali konferencyjnej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej rozpocznie się spotkanie pt. „Nieoczekiwane powroty Gustawa Morcinka”, w którym udział wezmą: prof. dr hab. Helena Synowiec, dr hab. Danuta Krzyżyk, dr hab. Katarzyna Tałuć, dr hab.

Spotkanie dot. programu „Corporate Readiness Certificate”

dwoje studentów: trzymająca książki dziewczyna i mający ręce w kieszeni chłopak

W środę 24 stycznia 2018 roku w godz. od 12.00 do 13.00 w Studenckiej Strefie Aktywności w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się spotkanie dot. prestiżowego programu „Corporate Readiness Certificate”, który realizowany będzie w semestrze letnim 2018 roku.

Akcja „CINiBA nocą naładuje mocą”

Grafika promująca akcję, zawiera logo CINiBA

W czasie zimowej sesji egzaminacyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka wydłuża czas pracy. Przygotowujący się do egzaminów studenci mogą swobodnie korzystać ze zbiorów i fachowej porady bibliotekarzy, a także z przestrzeni biblioteki, w której można się spokojnie pouczyć.

Od 29 stycznia do 9 lutego 2018 roku CINiBA będzie otwarta do godziny 23.00, natomiast w sobotę 3 lutego – do godz. 20.00.

Zbiory dostępne są dla wszystkich, a korzystanie z nich na miejscu nie wymaga posiadania karty bibliotecznej.

Informacje organizacyjne:

Laur Umiejętności i Kompetencji dla Uniwersytetu Śląskiego

Logo Laurów Umiejętności i Kompetencji

Uniwersytet Śląski został uhonorowany Laurem Umiejętności i Kompetencji. To nagroda przyznawana wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, a także wybitnym przedstawicielom świata nauki, biznesu, kultury i polityki. Stanowi formę uznania ich zasług. W tym roku Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wręczyła je po raz dwudziesty szósty. Uroczystość odbyła się w sobotę 20 stycznia 2018 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Podczas gali, stanowiącej symboliczne podsumowanie roku 2017 w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej, wręczonych zostało łącznie 88 wyróżnień. Uniwersytet Śląski, który obchodzi 50-lecie działalności naukowej i dydaktycznej, został uhonorowany Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji z Diamentem.

Konferencja pt. „Wypatrywanie. Filozoficzne aspekty języka, literatury i edukacji”

CINiBA

12 marca 2018 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Wypatrywanie.  Filozoficzne aspekty języka, literatury i edukacji”.

II międzynarodowa konferencja edukacyjna pt. „Project 2018”

Wydział Prawa i Administracji UŚ

19 i 20 stycznia 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywać się będzie II międzynarodowa konferencja edukacyjna pt. „Project 2018”, adresowana zarówno do młodzieży z rodzicami, jak i osób dorosłych. W programie wydarzenia zaplanowano warsztaty językowe, interaktywne prezentacje i workshopy oraz spotkania „jeden na jeden” z reprezentantami zagranicznych firm.

Posiedzenie Związku Uczelni „Uczelnie Śląskie”

Logo Związku Uczelni "Uczelnie Śląskie"

W środę 17 stycznia 2018 roku odbędzie się pierwsze posiedzenie Związku Uczelni „Uczelnie Śląskie”. Powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego podmiot tworzy pięć szkół wyższych z województwa śląskiego i opolskiego, które podjęły ściślejszą współpracę w celu optymalizacji wykorzystania swoich zasobów. Są to: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Politechnika Częstochowska, Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz Politechnika Opolska.

Wykład Joanny Wnuk-Nazarowej pt. „Polonez, mazur, krakowiak...”

Logo Polskiej Akademii Umiejętności

Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach i Biblioteka Śląska organizują kolejne spotkanie Wszechnicy PAU, które odbędzie się 23 stycznia 2018 roku. Wykład zatytułowany „Polonez, mazur, krakowiak – europejska kariera tańców polskich” wygłosi Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Seminarium w ramach cyklu „Problem granic w filozofii i nauce”

Budynek Wydziału Nauk Społecznych

W środę 17 stycznia 2018 roku o godz. 15.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11, sala sympozjalna III) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach 18. edycji seminariów Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki UŚ poświęconych granicom naszej wiedzy.

Spotkanie autorskie z Emilią Smechowski

Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu

23 stycznia 2018 roku o godz. 15.00 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (sala nr 0.51) rozpocznie się spotkanie autorskie z Emilią Smechowski, która przeczyta fragmenty najnowszej książki „Wir Strebermigranten” opublikowanej nakładem monachijskiego Carl Hanser Verlag.

XXI Dzień Judaizmu

Wydział Teologiczny UŚ

15 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Jordana 18, sala nr 202) rozpoczną się obchody XXI Dnia Judaizmu, którego celem jest wspieranie katolików w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym”.

Tegorocznym obchodom towarzyszy motto zaczerpnięte z Księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!”. Przed rozpoczęciem uroczystości o godz. 17.00 w kaplicy rozpocznie się msza święta.

Spotkanie inaugurujące projekt „Katowice – bo warto”

grupa uczniów siedzących w sali, w I ławce dwie roześmiane dziewczyny

18 stycznia 2018 roku w godz. od 12.00 do 14.00 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach odbędzie się spotkanie inaugurujące projekt „Katowice – bo warto”, który ma na celu zachęcenie młodzieży do mieszkania i studiowania w Katowicach. Przedsięwzięcie pomyślane zostało jako dyskusje na temat perspektyw pracy, mieszkania, zarobków czy możliwości rozwoju. W spotkaniach uczestniczyć będą autorytety – przedstawiciele świata nauki i biznesu, którzy przekonywać będą, że warto związać swoją przyszłość z Katowicami.

Dr hab. prof. UŚ Przemysław Marciniak laureatem EURIAS Fellowship

prof. Przemysław Marciniak

Dr hab. prof. UŚ Przemysław Marciniak z Wydziału Filologicznego został laureatem The European Institutes for Advanced Study (EURIAS) Fellowship w kategorii „doświadczony badacz” („senior fellow") i zaproszony jako profesor wizytujący do Institute for Advanced Study Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu.

Wylicytuj rejs łodzią badawczą

Serce - logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera fundusze na zakup nowej aparatury medycznej dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Finał WOŚP odbył się w niedzielę 14 stycznia 2018 roku, ale aukcje internetowe nadal trwają.

Uniwersytet Śląski, włączając się w akcję charytatywną, wystawił na aukcję rejs łodzią badawczą po Jeziorze Goczałkowickim, licytować można również grafiki autorstwa pracowników Wydziału Artystycznego.

Rejs po zbiorniku goczałkowickim łodzią Uniwersytetu Śląskiego to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się z bliska pracy naukowców i poznania tajemnic akwenu, m.in. historii podwodnej miejscowości.

Bengalski Globalny Szczyt Biznesowy 2018

uczestnicy spotkania - mężczyźni w garniturach siedzą i robią notatki

Od 15 do 18 stycznia 2018 roku w Kalkucie (Indie) odbywać się będzie Bengalski Globalny Szczyt Biznesowy – wydarzenie mające wielosektorowy charakter. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi takie kwestie, jak: sektor motoryzacyjny, hutnictwo, inżynieria, energetyka, górnictwo, transport, przemysł chemiczny, garbarski, włókienniczy, rolno-spożywczy, a także usługi finansowe i telekomunikacyjne, infrastruktura miejska, ochrona zdrowia, edukacja, turystyka i rozrywka.

Wystawa jubileuszowa prezentowana w CINiB-ie

Jubileuszowe logo Uniwersytetu Śląskiego

W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego od 11 stycznia do 9 lutego 2018 roku w holu głównym Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej eksponowana będzie okolicznościowa wystawa „50 lat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”. Na kilkudziesięciu planszach przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia i informacje dotyczące uczelni.

Osoby oglądające wystawę jubileuszową

Prof. Wiesław Banyś wiceprzewodniczącym RGNiSW

prof. Wiesław Banyś

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego został wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Wybory władz odbyły się 11 stycznia 2018 roku podczas pierwszego w dwunastej kadencji posiedzenia plenarnego.

Uniwersytet Śląski dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP zagra po raz 26., aby tym razem pozyskać fundusze na zakup nowej aparatury medycznej dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Jak co roku w akcję charytatywną włącza się Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Uczelnia organizuje aukcję, przedmiotem której jest rejs łodzią badawczą „UŚką” po Jeziorze Goczałkowickim, licytować będzie można również pióro JM Rektora UŚ prof. Andrzeja Kowalczyka oraz grafiki artystów – pracowników Wydziału Artystycznego. Aukcje mają charakter specjalny.

Obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich

Zdjęcie: długopis w dłoni

12 i 13 stycznia 2018 roku w Katowicach odbędzie się posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Śląskich (KRUŚ), w którym udział wezmą przedstawiciele sześciu uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Uniwersytetu Ostrawskiego. Obrady poprowadzi JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – przewodniczący Konferencji.

Wystawa plakatów „5x4”

„5x4 / Urbańczyk, Sobolewska, Lechwar, Kipka, Cichy” to tytuł wystawy plakatów autorstwa pracowników i doktorantów Wydziału Artystycznego UŚ zorganizowanej w Studio/Galerii Tecken w Radzionkowie. Na ekspozycję składa się dwadzieścia prac, każdy z autorów prezentuje cztery swoje grafiki.

Wernisaż odbędzie się w piątek 12 stycznia 2018 roku godz. 18.00.Wystawę będzie można zwiedzać do 9 marca.

Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie Facebook

Prof. Dariusz Rott uczestnikiem dyskusji dot. wypraw polarnych w literaturze, sztuce i rzeczywistości

logo Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

31 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie rozpocznie się trzecie spotkanie z cyklu „Wielogłos o monografiach – spotkania w Fundacji” wokół książki dr Agaty Lubowickiej pt. „W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena”. Promocja połączona zostanie z dyskusją dotyczącą między innymi: wypraw polarnych w literaturze, sztuce i rzeczywistości, Grenlandii, perspektywie postkolonialnej i przeżyciach „granicznych” w każdym tego słowa znaczeniu.

Spotkanie z prorektorem Narodowego Uniwersytetu Mongolii

rektorat Uniwersytetu Śląskiego

12 stycznia 2018 roku o godz. 11.30 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, sala nr 24) rozpocznie się spotkanie, w którym udział wezmą: prof. Bayanjargal Ochirkhuya – prorektor Narodowego Uniwersytetu Mongolii w Ułan Bator, prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds.

Konferencja pt. „Miasto ludzi, miasto owadów. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem miejskim”

plaster wyciągnięty z ula, na którym są pszczoły

2 marca 2018 roku w godz. od 10.00 do 16.00 w auli nr 7 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbywać się będzie konferencja informacyjno-edukacyjna pt. „Miasto ludzi, miasto owadów. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem miejskim”, której organizatorem jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

CLIII promocja doktorska

Budynek rektoratu Uniwersytetu Śląskiego

We wtorek 6 lutego 2018 roku o godz. 11.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się CLIII promocja doktorska. Na uroczystość wręczenia dyplomów doktora habilitowanego i doktora nauk zapraszamy bliskich, przyjaciół i znajomych osób przystępujących do promocji oraz wszystkich zainteresowanych wydarzeniem.
 

Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji

a/ dyplom doktora w dziedzinie nauk społecznych otrzymają:

Zjazd uczestników 8. edycji programu PEPP

Wydział Prawa i Administracji UŚ

Od 15 do 19 stycznia 2018 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywać się będzie zjazd uczestników 8. edycji programu PEPP (Programme in European Private Law for Postgraduates), który jest międzynarodowym programem przeznaczonym dla wyróżniających się uczestników studiów doktoranckich i absolwentów wydziałów prawa odbywających studia w jednostkach naukowych uczestniczących w PEPP i prowadzących badania naukowe w zakresie prawa prywatnego w kontekście europejskim.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2018
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.