facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wiadomości

Gala Śląskiego Sportu Akademickiego 2017

Puchary

W środę 25 października 2017 roku w Katowicach odbędzie się Gala Śląskiego Sportu Akademickiego. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Kinoteatrze Rialto, będzie okazją do podsumowania Akademickich Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Śląska 2016/2017, a także do wręczenia: Śląskich Gryfów, Nagrody Prezesa Organizacji Środowiskowej AZS i odznaczeń Akademickiego Związku Sportowego.

W gali udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Organizatorem uroczystości jest Organizacja Środowiskowa AZS Katowice. 

Rektor prof. Andrzej Kowalczyk wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

prof. Andrzej Kowalczyk

19 października 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się XLV uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która została zorganizowana w ramach VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Temat spotkania to „Nauka – Biznes – Samorząd. Trójkąt współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów”.

Studia menedżerskie MBA dla sektora ochrony zdrowia

logo MBA

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, Uniwersytet Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny uruchamiają specjalną edycję programu studiów menedżerskich Master of Business Administration (MBA) dla sektora ochrony zdrowia.

Program studiów dostosowany został do potrzeb menedżerów wyższych i średnich szczebli zarządzania w sektorze ochrony zdrowia i uwzględnia sesje poświęcone w całości zarządzaniu instytucjami opieki zdrowotnej oraz funkcjonowaniu sektora. Zajęcia prowadzone są przy wykorzystaniu metodologii ABL (Activity Based Learning – warsztatów partycypacyjnych), uznanej za najskuteczniejszą dla rozwijania kompetencji menedżerskich, kierowniczych i przywódczych.

Dzień Campus France na Uniwersytecie Śląskim

dziewczyna wybierająca z regału książkę

Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France w listopadzie 2017 roku organizują w miastach uniwersyteckich „Dni Campus France w Polsce – Studia we Francji”, które adresowane są głównie do licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko-polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce.

IV edycja Akademii Dyplomacji

W sobotę 21 października 2017 roku rozpoczęła się IV edycja Akademii Dyplomacji, inicjatywy realizowanej w ramach działań Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Akademia Dyplomacji jest przedsięwzięciem edukacyjnym Uniwersytetu Śląskiego skierowanym do polityków, urzędników, a także studentów zainteresowanych polityką zagraniczną, etykietą dyplomatyczną oraz zagadnieniami związanymi z międzynarodowymi stosunkami politycznymi i gospodarczymi.

Konferencja prasowa dot. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017 oraz Off Science

mikrofony dziennikarskie

We wtorek 24 października 2017 roku o godzinie 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, I piętro, sala nr 144) rozpocznie się konferencja prasowa poświęcona Śląskiemu Festiwalowi Nauki Katowice 2017 oraz Off Science, czyli Przeglądowi Garażowych Wynalazków.

Konferencja pt. „Reprezentacje świata w dyskursach (modele, obrazy, wizje)”

logo Instytutu Języka Polskiego

Od 25 do 27 października 2017 roku w Brennej odbywać się będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Reprezentacje świata w dyskursach (modele, obrazy, wizje)”, której organizatorem jest Zakład Lingwistyki Tekstu i Dyskursu Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

IV edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach

logo Olimpiady Wiedzy o Mediach

Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest współorganizatorem ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej. W 2017 roku odbywa się jej IV edycja, nad którą patronat objęli minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin.

50. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy ciągnący ponton

W lipcu 2017 roku rozpoczęła się 50. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego, w której udział wzięło kilkunastu pracowników i studentów z Wydziału Nauk o Ziemi. Pływali łodzią po otwartym oceanie, nie bali się wielogodzinnej pracy fizycznej i niekończącego się dnia polarnego, a wszystko po to, by pobierać próby do analiz, badać proces cielenia się gór lodowych czy prowadzić monitoring glacjologiczny, meteorologiczny i geofizyczny lodowców na Spitsbergenie.

Seminarium w ramach cyklu „Problem granic w filozofii i nauce”

Budynek Wydziału Nauk Społecznych

25 października 2017 roku o godz. 15.30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11, sala sympozjalna III) rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach 18. edycji seminariów Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki UŚ poświęconych granicom naszej wiedzy.

Dr hab. prof. AWF Krzysztof Ficek z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach wygłosi prelekcję pt. „Ortobiologia – na granicy mitów i faktów”.

Historyczny słownik terminów literackich

Zdjęcie książki

Okazuje się, że „Słownik terminów literackich” – „biblia filologów” – to nie tylko zbiór definicji tworzących metodologiczne zaplecze humanistów, lecz również wachlarz ułożonych alfabetycznie i pięknie brzmiących słów, takich jak: zeugma, chiazm, metonimia czy paronomazja. Każde z nich, choć zadomowione w mowie teoretyków, ukrywać w sobie może zadziwiającą przeszłość, którą zbadać postanowili naukowcy realizujący projekt pt. „Historyczny słownik terminów literackich.

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Płeć awangardy”

czarny kwadrat z napisem płeć awangardy

Od 25 do 27 października 2017 roku w sali Rady Wydziału Filologicznego w Katowicach odbywać się będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Płeć awangardy”, której organizatorem jest Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego.

Stypendia DAAD w roku akademickim 2018/2019

trzy studentki siedzące przy stoliku i czytające folder

9 listopada 2017 roku o godz. 14.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, sala nr 133) rozpocznie się spotkanie konsultacyjne dotyczące stypendiów Deutscher Akademischer Austauschdienst e.V. – DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej), które adresowane jest do pracowników, doktorantów i studentów uczelni. W wydarzeniu udział weźmie reprezentantka DAAD Elisabeth Venohr, która przedstawi szczegółowe informacje na temat oferty stypendialnej DAAD na rok akademicki 2018/2019 i pomoże przy wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych.

Wykład dr Izabeli Mrochen pt. „Projekty edukacyjne na przykładzie e-podręczników”

dr Izabela Mrochen

11 października 2017 roku w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie odbyło się VII spotkanie Grupy ds. dostępności zasobów internetowych, w którym udział wzięli m.in.: minister cyfryzacji Anna Streżyńska, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Rozwoju Maria Szymańska, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni Monika Szczygielska, lider cyfryzacji Grzegorz Zajączkowski, który mówił na temat nowych kierunków działań w zakresie dostępności zasobów internetowych, ekspert ds.

Mobilny katalog w CINiBA

Logo katalogu INTEGRO: trzy czerwone książki, lupa oraz napis  integro

W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej udostępniony został mobilny katalog biblioteczny INTEGRO, który zastąpił wykorzystywany dotychczas system OPAC. Nowa wersja katalogu pozwoli na uruchomienie go na dowolnym urządzeniu mobilnym, umożliwiając m.in.:

Spotkanie z dr Agnieszką Daukszą

CINiBA

30 października 2017 r. o godz. 11.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (sala konferencyjna na poziomie 0) rozpocznie się spotkanie z dr Agnieszką Daukszą – pracownikiem Katedry Antropologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką książki zatytułowanej „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców" (2016). Głównym tematem spotkania będzie II wojna światowa oraz to, jak myśli o niej młode pokolenie oraz czego może się od „przeżywców” nauczyć.

IX edycja Charytatywnego Kiermaszu Książek Naukowych w CINiB-ie

grafika na czterech książkach zamkniętych leży pięta otwarta

W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbywa się dziewiąta edycja Charytatywnego Kiermaszu Książek, która potrwa do końca stycznia 2017 roku. Samoobsługowe stoisko z publikacjami mieści się obok wypożyczalni i informatorium na poziomie 0.

IV edycja „Bieg(z)Usiem” – wyniki

Zawodnicy rozpoczynający bieg

W sobotę 14 października 2017 roku w Parku Śląskim odbył „Bieg(z)Usiem” – symboliczny bieg na dystansie 5 km zorganizowany z okazji jubileuszu 50. urodzin Uniwersytetu Śląskiego. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ponad 140 zawodników w różnych kategoriach wiekowych.

Zwycięzcy biegu:

„Speed stażing”

logo Biura Karier UŚ

24 października 2017 r. o godz. 13.00 w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Będzińska 39) rozpocznie się „Speed stażing”, który nawiązując swoją formułą do „Speed datingu” (metody służącej zawieraniu kontaktów poprzez udział w krótkich randkach), umożliwi bezpośrednią rozmowę z pracodawcami oferującymi wysokiej jakości staże w IT.

Spotkanie rozpocznie się prezentacją firm (sala B4). Następnie osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w krótkich, pięciominutowych indywidualnych rozmowach z pracodawcami (hol główny na parterze budynku).

Nowe inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów – briefing prasowy

Mikrofony dziennikarskie

W czwartek 19 października 2017 roku w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się briefing prasowy organizowany przez Uniwersytet Śląski Maturzystów, podczas którego przedstawiciele UŚM przedstawią nowe inicjatywy i plany na rok akademicki 2017/2018. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w sali 24 (I piętro).

Pokaz starodruku „Pisně Duchowni Evangelitské”

CINiBA

W poniedziałek 30 października 2017 r. o godz. 16.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (sala seminaryjna, II poziom) rozpocznie się pokaz starodruku „Pisně Duchowni Evangelitské...” (1564) ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. Pokazowi będzie towarzyszył wykład pt. „Kultura literacka Braci Czeskich w dawnej Polsce”, który wygłosi prof. dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Filologicznego UŚ. 

Konferencja pt. „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”

wieża kościoła - fragment plakatu promującego konferencję

19 października 2017 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (ul. św. Jana 10) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Relacje Kościół – państwo na Górnym Śląsku w latach 1945–1989. Konflikt ideologiczny”, której organizatorami są Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

III Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Od 20 do 22 października 2017 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska (Katowice, ul. Bankowa 9) obywać się będzie III Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki.

Stoisko firmy nc+

Budynek rektoratu Uniwersytetu Śląskiego

W czwartek 19 października 2017 roku w godz. od 10.00 do 15.00 na deptaku przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej w Katowicach zostanie ustawione stoisko firmy nc+. W związku z otwarciem nowego biura w Katowicach przedstawiciele jednostki zaprezentują aktualne oferty pracy i możliwości rozwoju oraz awansu w strukturach organizacji łączącej bogatą ofertę programową z zaawansowaną i przyjazną technologią. Spotkanie adresowane jest do osób zainteresowanych podjęciem pracy w firmie.

Wykład pt. „Planety pozasłoneczne: w poszukiwaniu innych światów”

logo PAU

24 października 2017 roku o godz. 16.00 w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się kolejne spotkanie Polskiej Akademii Umiejętności w ramach „Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej”. Gościem będzie mgr Damian Jabłeka z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, który wygłosi wykład pt. „Planety pozasłoneczne: w poszukiwaniu innych światów”.

Sympozjum naukowe pt. „Roma aeterna i początki Rzymu – interpretacje starożytne”

Wydział Nauk Społecznych

20 października 2017 roku w sali Rady Wydziału Nauk Społecznych będzie się odbywać, zorganizowane przez Zakład Historii Starożytnej Instytutu Historii UŚ, sympozjum naukowe pt.  „Roma aeterna i początki Rzymu – interpretacje starożytne”. Podczas spotkania prelegenci, reprezentujący różne szkoły badawcze i kilka ośrodków akademickich, podejmą rozważania nad zagadnieniami skupionymi wokół idei mitycznych początków miasta nad Tybrem oraz idei „wiecznotrwałości” Rzymu.

Szkoła Prawa i Biznesu USA

Uścisk dłoni dwóch biznesmenów

W nowym roku akademickim Szkoła Prawa USA rozszerza profil swojej działalności o aspekt biznesowy. W ramach współpracy Uniwersytetu Śląskiego z trzema uczelniami ze Stanów Zjednoczonych: Loyola University New Orleans, University of Arkansas at Little Rock oraz University of Toledo uruchomiona zostanie Szkoła Prawa i Biznesu USA.

Dotychczas Szkoła realizowała zajęcia wyłącznie z zakresu prawa amerykańskiego, obecnie kształcić będzie również w zakresie problematyki biznesowej. Wykłady poprowadzą profesorowie z prawniczych i ekonomicznych wydziałów współpracujących uczelni amerykańskich.

Ta nowatorska w skali kraju inicjatywa otrzymała dofinansowanie rządu USA

Uczestnicy International Staff Week z wizytą na Uniwersytecie Śląskim

Logo Silesian Universities Network: litery tworzące napis: SUN

W środę 18 października 2017 roku Uniwersytet Śląski będzie gościć przedstawicieli osiemnastu uczelni zagranicznych, którzy są uczestnikami organizowanego przez Politechnikę Śląską International Staff Week. Gości przywita Jarosław Gąsior, uczelniany koordynator programu Erasmus+. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania potencjału Uniwersytetu Śląskiego i określenia możliwych form współpracy.

Konferencja naukowa poświęcona bizantyńskim komentarzom dotyczącym tekstów starożytnych

Fragment „Dialogów” Lukiana z Samosat – manuskrypt z X wieku (Harley MS 5694). Ź

Od 20 do 22 października 2017 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (sala seminaryjna, II piętro) odbywać się będzie konferencja naukowa poświęcona XII-wiecznemu Bizancjum pt. „Preserving, Commenting, Adapting: Commentaries on Ancient Texts in Twelfth-Century Byzantium”. Wydarzenie, którego organizatorami są Centrum Badań nad Literaturą i Recepcją Bizancjum oraz Katedra Filologii Klasycznej UŚ, skoncentrowane zostanie na bizantyńskich komentarzach poświęconych tekstom starożytnym.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2017
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.