facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wiadomości

Obserwujmy Księżyc. Rozmowa z prof. Januszem Janeczkiem

Księżyc

Astronauci biorący udział w misjach organizowanych w ramach programu Apollo przywieźli na Ziemię ponad 2400 próbek księżycowego materiału skalnego o łącznej masie 382 kilogramów. Cenny ładunek pozwolił rozpocząć m.in. badania składu chemicznego i właściwości fizycznych tych obiektów. Na tej podstawie naukowcy podjęli próbę odtworzenia historii selenologicznej, uwzględniając także relację Księżyca do naszej planety.

Rocznica pierwszego lądowania na Księżycu

Zdjęcie przedstawiające Aldrina na powierzchni Księżyca

20 lipca 2019 roku obchodzimy rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Pięćdziesiąt lat temu miliony ludzi na całym świecie mogło zobaczyć za pośrednictwem telewizji, jak troje astronautów stawia pierwsze kroki na powierzchni Srebrnego Globu. Ostatnia załogowa misja zorganizowana w ramach programu Apollo odbyła się w 1972 roku. Od tamtej pory nikt nie podjął wyzwania powrotu na Księżyc.

32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

logo 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego

Od 24 sierpnia do 1 września 2019 roku trwać będzie 32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, którego gospodarzem jest świętujący w tym roku jubileusz 50-lecia działalności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego. Koncerty odbywać się będą w takich miejscowościach, jak: Brenna, Tychy, Ustroń, Pszczyna, Cieszyn, Chorzów, Psary oraz Piekary Śląskie.

46. międzynarodowy kongres historii techniki na Wydziale Nauk Społecznych

Ul. Bankowa i budynek Wydziału Nauk Społecznych

Od 22 do 27 lipca 2019 roku Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach gościć będzie uczestników 46. sympozjum Międzynarodowego Komitetu Historii Techniki (International Committee for the History of Technology – ICOHTEC). Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Technology and Power”, a tematyka konferencji dotyczyć będzie związków pomiędzy technologią a władzą.

Seminarium pt. „Rynek rządowych zamówień publicznych w USA. Wprowadzenie”

budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ

25 września 2019 roku o godz. 16.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11b, aula nr 1) odbędzie się spotkanie pt. „Rynek rządowych zamówień publicznych w USA. Wprowadzenie”, które zainauguruje cykl seminariów poświęconych promowaniu wiedzy na temat polskiego i amerykańskiego rynku zamówień publicznych. W wydarzeniu, organizowanym przez Uniwersytet Śląski oraz Polish American Chamber of Commerce North East, weźmie udział prorektor ds.

Szkolenie online nt. sztuki udanych negocjacji i podejmowania decyzji

logo Biura Karier UŚ

25 lipca 2019 roku w godz. od 10.00 do 13.00 odbywać się będzie szkolenie online pt. „Sztuka udanych negocjacji i podejmowanie decyzji”, organizowane przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego w ramach Akademii Rozwoju Kariery, które poprowadzą specjaliści z brytyjskiej firmy Alexander Mann Solutions zajmującej się rekrutacją pracowników na całym świecie.

Podczas kursu zostaną poruszone takie zagadnienia, jak:

Delegacja z Henan Academy of Science na Uniwersytecie Śląskim

Flaga polska i chińska

9 lipca 2019 roku na Uniwersytecie Śląskim przebywała delegacja z Akademii Nauki w Henan, której przewodniczył jej wiceprezydent Huang Dao Gong. Celem wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a chińską uczelnią w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Prowadzone w strukturach akademii badania zaprezentowali prof. Qunshegn Chen (Senior Researcher) oraz prof. Liang Zhao z Instytutu Chemii Henan Academy of Science, w ramach którego funkcjonują m.in. Międzynarodowe Chińsko-Białoruskie Laboratorium oraz Chińsko-Niemieckie Międzynarodowe Centrum Badawcze.

Sukces studentki UŚ podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce

AZS logo

Od 11 do 14 lipca 2019 roku w Gavle (Szwecja) odbywały się młodzieżowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. W zawodach udział wzięła m.in. Eliza Megger, studentka z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Zawodniczka zajęła czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów z czasem 4.25,12.

Eliza Megger reprezentuje klub LKS Pszczyna. W sezonie 2018/2019 w barwach AZS UŚ wywalczyła złoty medal w klasyfikacji generalnej podczas Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych.

XXIX letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie

grupa dziewczyn w strojach ludowych

Od 1 do 29 sierpnia 2019 roku w Cieszynie odbywać się będzie XXIX letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Letnie kursy w Cieszynie odbywają się nieprzerwanie od prawie trzydziestu lat, a z roku na rok uczestniczy w nich coraz liczniejsza grupa osób zainteresowanych poznawaniem języka polskiego, podziwianiem piękna polskiej kultury, bogactwem literatury i historią naszego kraju.

Letnie warsztaty w ramach programu CEEPUS

logo Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ

Od 31 lipca do 16 sierpnia 2019 roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ organizować będzie letnie warsztaty w ramach programu CEEPUS pt. „Choć każdy nosi w sobie swą opowieść, w Polsce otwieramy rozdziały jej historii”. W kursie uczestniczyć będzie dwanaście osób z kilku europejskich krajów: Macedonii, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Rumunii, Bułgarii i Czech.

Produkcje WRiTV w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 44. FPFF

logo Wydziału Radia i Telewizji UŚ

11 lipca 2019 roku ogłoszone zostały wyniki selekcji do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbywać się będzie od 16 do 21 września 2019 roku w Gdyni. To jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie, mające na celu promowanie polskiej kinematografii.

Wśród 27 filmów zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu znalazło się 6 produkcji Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Dr Renata Kleszcz-Szczyrba powołana do Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta

logo Wydziału Pedagogiki i Psychologii

Dr Renata Kleszcz-Szczyrba z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego została powołana do Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Pierwsze posiedzenie piętnastoosobowego zespołu kierowanego przez dr. Błażeja Kmieciaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyło się 5 lipca 2019 roku w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie.

VIII edycja konferencji dla młodych naukowców pt. „Pomiędzy naukami – Science Beyond Disciplines”

Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych

19 i 20 września 2019 roku w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1A) odbędzie się VIII edycja interdyscyplinarnej konferencji naukowej dla młodych naukowców pt. „Pomiędzy naukami – Science Beyond Disciplines” organizowanej przez Wydziałową Radę Samorządu Doktoranckiego, działającą przy Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Budynek WRiTV zakwalifikowany do konkursu World Architecture Festival

Logo Wydziału Radia i Telewizji UŚ

Budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego został zakwalifikowany do ogólnoświatowego konkursu architektonicznego „World Architecture Festival”. Wspólny projekt BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe startuje w kategorii „Uczelnie wyższe i placówki badawcze”. W konkursie o Budynek Roku World Architecture Festival weźmie udział również sześć innych projektów z Polski.

Szkolenie dotyczące wizerunku w sieci

napis: Akademia Rozwoju Kariery

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego w ramach Akademii Rozwoju Kariery organizuje szkolenie pt. „Wizerunek w sieci”, które odbędzie się 17 lipca 2019 roku o godz. 10.00 w Studenckiej Strefie Aktywności w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 12, s. 133). Spotkanie poprowadzi pracownik firmy Allianz.

Uczestnicy kursu będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z internetu, w tym z portali społecznościowych, podczas budowania wizerunku. W czasie szkolenia zostaną poruszone zagadnienia dotyczące kreowania i znaczenia wizerunku w internecie.

Konferencja dotycząca bezpieczeństwa i zdrowia w pracy

budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ

21 listopada 2019 roku o godz. 9.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11b) odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy – 15 lat prewencji wypadkowej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”, której celem będzie przybliżenie uczestnikom tematyki bezpieczeństwa w miejscu pracy, a zwłaszcza kwestii prewencji wypadkowej, ochrony pracowników oraz zapobiegania wypadkom w miejscu zatrudnienia.

Konferencja dotycząca życia i twórczości Zofii Kossak

Uczestnicy konferencji robiący notatki

Instytut Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlach oraz Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 130. rocznicę urodzin Zofii Kossak organizuje konferencję poświęconą życiu i twórczości pisarki. Wydarzenie rozpocznie się 10 sierpnia 2019 roku o godz. 10.15 w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich.

Nowy spot promujący działalność Uniwersytetu Śląskiego

Kadr ze spotu promującego Uniwersytet Śląski

Uniwersytet opiera się na doświadczaniu – tak brzmi myśl przewodnia nowego spotu promującego działalność Uniwersytetu Śląskiego. Scenariusz filmu opiera się na przekonaniu, że źródłem naszej wiedzy o świecie jest ciągłe doświadczanie – kolejnych zdarzeń, nowych sytuacji. Każdy człowiek kształtowany jest przez doświadczenia, które zostają z nim przez całe życie. Inspiracją do podejmowanych inicjatyw w ramach Uniwersytetu Śląskiego także jest doświadczanie, znajdujące swój wyraz w działalności edukacyjnej i badawczej.

Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Śląskim

Ludzie podczas spotkania

1 października 2019 roku doktoranci rozpoczną kształcenie w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim. Nowa jednostka, utworzona w związku ze zmianami strukturalnymi wynikającymi z wprowadzenia nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prowadzić będzie kształcenie w ramach trzech obszarów dziedzinowych: nauk humanistycznych, teologicznych i sztuki, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych, a także nauk społecznych.

Doktoranci kształcący się w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim będą mieli zapewnioną merytoryczną opiekę promotora, otrzymają również stypendium i środki finansowe na podstawową działalność naukową.

Wizyta chińskich studentów w Katowicach

logo Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ

Współpraca między polskimi a chińskimi uczelniami znacznie zacieśniła się w 2017 roku, kiedy to szkoły wyższe obu krajów, w tym Uniwersytet Śląski, podpisały umowę w ramach polsko-chińskiego konsorcjum uniwersyteckiego. Głównym celem konsorcjum, które stanowi część planu rozwoju Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (znanego też jako Inicjatywa Pasa i Szlaku), jest wzmocnienie relacji akademickich.

Uniwersytet Śląski spełni marzenie Marty

Zdjecie: balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego

Siedemnastoletnia Marta jest podopieczną Fundacji Mam Marzenie, która pomaga w realizacji niecodziennych pragnień dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Marzeniem Marty jest lot balonem badawczym, podczas którego będzie mogła przyjrzeć się pracy naukowców i prowadzonym przez nich badaniom.

Marta dała się poznać wolontariuszom z Fundacji Mam Marzenie jako ciepła, spokojna i uśmiechnięta dziewczyna. Chciałaby wziąć udział w locie badawczym, ponieważ lot balonem wydaje jej się doświadczeniem niepowtarzalnym, bajecznym, takim, które kojarzy się właśnie z marzeniami.

Etiuda studentów Wydziału Radia i Telewizji UŚ

Logo Wydziału Radia i Telewizji UŚ

Etiuda „Twój Stary” to projekt studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Konferencja „Co nowego w nowych mediach? Przyszłość zaczyna się dziś”

Zdjęcie: długopis w dłoni

Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego organizuje ogólnopolską konferencję naukową pt. „Co nowego w nowych mediach? Przyszłość zaczyna się dziś”, która odbędzie się 24 października 2019 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach.

Studenci UŚ na obozach letnich w Pekinie, Shenyangu i Szanghaju

Logo Centrum Języka i Kultury Chińskiej

W ramach współpracy Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego z chińskimi uczelniami, takimi jak: North China University of Technology, Tianjin University of Technology, Beijing University of Technology, Northeastern University Shenyang, Shanghai International Studies University i Shanghai University of Traditional Chinese Medicine, 20 studentów Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyć będzie w letnich obozach w Chinach.

Debata NKN Forum na Uniwersytecie Śląskim – materiał wideo

Grafika: logo NKN Forum

Debata „Ścieżki kariery – rozwój kadr szkolnictwa wyższego i nauki”, to czwarte z cyklu ogólnopolskich spotkań środowiskowych NKN Forum, stanowiących platformę dialogu oraz wymiany doświadczeń w zakresie najważniejszych aspektów i możliwych rozwiązań dotyczących wdrażania nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Materiał wideo:

 

Pierwsza obrona w ramach umowy o podwójnym dyplomie pomiędzy UŚ a NEU

Zdjęcie: birety

W czwartek 27 czerwca 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbył się egzamin dyplomowy w ramach umowy o podwójnym dyplomie zawartej w 2016 roku pomiędzy naszą uczelnią a Northeastern University (NEU) w Shenyangu. Do obrony pracy licencjackiej przystąpiła studentka chińskiej uczelni, która przez ostatnie dwa lata studiowała na kierunku filologia, specjalność: język rosyjski – program język biznesu z komunikacją kulturową. Studia prowadzone są przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ.

Podpisanie porozumienia dot. Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie

czerwona teczka na dokumenty, która leży na brązowym blacie stołu

27 czerwca 2019 roku w Sali Błękitnej w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach podpisana została umowa między marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim a JM Rektorem UŚ prof. dr. hab. Andrzejem Kowalczykiem. Porozumienie dotyczy długofalowej współpracy w zakresie prowadzenia studiów, zagwarantuje także stałe dofinansowanie dla uczestniczących w zajęciach nauczycieli uczących w szkołach na terenie województwa śląskiego. W spotkaniu udział wzięli również prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów oraz prof. dr hab.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.