Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego laureatami konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

22.06.2017 - 12:40 aktualizacja 22.06.2017 - 12:40
Redakcja: admin

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki to unikatowy w skali europejskiej program grantowy skierowany wyłącznie do humanistów, który ma ułatwić integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową, a młodym naukowcom ma umożliwić rozwój kariery naukowej we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowym. Ma także upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie oraz zapewnić stabilne warunki dla realizacji i finansowania kluczowych, długoterminowych przedsięwzięć badawczych, edytorskich i dokumentacyjnych wymagających tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych.

W czerwcu 2017 roku rozstrzygnięte zostały konkursy edycji I/2016 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w ramach modułów Uniwersalia 2.1 i Uniwersalia 2.2. W ramach modułu Uniwersalia, w którym nacisk położony został na działalność translatorską oraz wydawniczą, zorganizowane zostały dwa konkursy. Pierwszy umożliwi sfinansowanie przekładów najważniejszych osiągnięć polskiej humanistyki (dawnych i nowych) na języki kongresowe (priorytetowy będzie w tym wypadku język angielski). Warunkiem przystąpienia do konkursu będzie możliwość publikacji dzieła w jednym z renomowanych wydawnictw zagranicznych. Drugi konkurs pozwoli na powiększenie polskiej biblioteki humanistycznej przez opracowanie wydań krytycznych najważniejszych dzieł humanistyki światowej.

W konkursie zgłoszono 182 wnioski – 78 w module Uniwersalia 2.1 i 104 w module Uniwersalia 2.2. Do dofinansowania zakwalifikowano łącznie 72 projekty na kwotę 11 608 851 zł. Wśród laureatów znaleźli się również pracownicy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W module Uniwersalia 2.1 dofinansowanie uzyskali naukowcy z:

• Wydziału Nauk Społecznych:
    • dr Mirosław Węcki, kierownik projektu pt. „Tłumaczenie książki: Fritz Bracht (1899–1945). Nazistowski zarządca Górnego Śląska w latach II wojny światowej”,
    • prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, kierownik projektu pt. „Polish People in the Imperial German Army”,
    • prof. dr hab. Tomasz Pawelec, kierownik projektu pt. „Tłumaczenie na język angielski oraz publikacja w wydawnictwie Peter Lang GmBH monografii Tomasz Pawelec, Dzieje i nieświadomość. Założenia teoretyczne i praktyka badawcza psychohistorii, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2004”;
  • Wydziału Artystycznego:
    • dr hab. Urszula Mizia, kierownik projektu pt. „Tłumaczenie na język angielski i publikacja monografii Urszuli Mizi p.t.: Nurt mimetyczny w literaturze wiolonczelowej w kontekście historii, budowy instrumentu, ikonografii oraz wykonawstwa wiolonczelowego”;
  • Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji:
    • dr hab. Jan Kajfosz, kierownik projektu pt. „Tłumaczenie na język angielski i wydanie monografii Jana Kajfosza Magic in Popular Narratives”.

W module Uniwersalia 2.2 wśród nagrodzonych badaczy znaleźli się:

Szczegółowe informacje oraz listy rankingowe dostępne są na stronie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.