facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Konferencja pt. „Współczesne literatury francuskojęzyczne...”

zdjęcie: budynek Wydziału Filologicznego w Sosnowcu

24 kwietnia 2017 roku w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Współczesne literatury francuskojęzyczne: uniwersalność codzienności i uniwersalność codzienna” („Les littératures francophones d'aujourd'hui: l'universel du et au quotidien”).

Banalne może wydać się stwierdzenie, że trudne jest znalezienie punktów wspólnych i ścisle określonych tendencji w literaturze, która od wielu już lat przyjmuje różne oblicza. Niezależnie od kręgu kulturowego i językowego tym, co łączy twórczość literacką, jest zainteresowanie, którym obdarza się codzienność czy też wręcz banalność życia. Współcześni pisarze pochylają się nad codziennością, tym, co nieważne, odnajdując w tym obszarze, paradoksalnie, niezwykłe bogactwo i odkrywczą moc zwykłości, czemu dają wyraz w różnych gatunkach literackich i różnorodnych praktykach narracyjnych: autofikcji, powieści, noweli, dzienniku, eseju. W literaturze odchodzi się od monumentalnych powieści, proponując teksty bez historii, które skupiają się na zwyczajności i braku zdarzeń. Zainteresowanie tematyką codzienności wymaga bez wątpienia specyficznego sposobu konstrukcji tekstu, który będzie w stanie zaintrygować czytelnika tym, co nie wydaje się godne literatury. Konferencja naukowa „Les littératures francophones d'aujourd'hui : l'universel du et au quotidien” będzie poświęcona refleksji na temat wizji codzienności we współczesnych literaturach frankofońskich.

Językiem konferencji będzie język francuski.

Program (pdf)