Jupyter Notebook na Uniwersytecie Śląskim

29.08.2017 - 10:26 aktualizacja 29.08.2017 - 10:26
Redakcja: admin

W październiku 2017 roku rozpocznie się realizacja międzynarodowego projektu pt. „Infrastruktura dla systemowej edukacji opartej o chmurę: skalowalna implementacja systemu notebooków Jupyter do badań naukowych – Jupyter@edu”. Liderem przedsięwzięcia będzie Uniwersytet Śląski, partnerami – trzy europejskie uczelnie: Uniwersytet w Augsburgu, Universidade Portucalense Infante D. Henrique w Porto oraz European University Cyprus w Nikozji. Projekt Jupyter@edu realizowany w ramach „Partnerstw strategicznych Erasmus+” potrwa do listopada 2019 roku.

Jego celem będzie testowanie i wykorzystanie usług opartych na systemie Jupyter Notebook, w tym wdrożenie materiałów dydaktycznych opartych na języku Python na potrzeby zajęć na kierunkach ścisłych oraz wykorzystanie testów jednostkowych wybranego systemu w dydaktyce informatyki i nauce obliczeniowej.

Jupyter Notebook to otwarta, darmowa, działająca w chmurze aplikacja wspierająca prowadzenie badań i edukację poprzez udostępnienie przestrzeni do obliczeń naukowych. Obsługuje ponad czterdzieści języków oprogramowania, pozwala tworzyć dokumenty zawierające zarówno kod, jak i treści, równania czy wizualizacje otrzymanych wyników. Użytkownicy mają możliwość m.in. wprowadzania i analizy danych, wykonywania obliczeń numerycznych czy statystycznego modelowania. Szczegółowe informacje na temat aplikacji dostępne są na stronie: www.jupyter.org.

Pomysłodawcą projektu Jupyter@edu jest dr hab. Marcin Kostur, pełnomocnik rektora UŚ ds. zastosowania nowoczesnych komputerowych metod kształcenia dla regionalnych kadr innowacyjnej gospodarki, kierownik Zakładu Metod Komputerowych Fizyki i Elektroniki Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a także koordynator kierunku informatyka stosowana na Uniwersytecie Śląskim.