Finał VII edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

24.04.2018 - 09:03 aktualizacja 24.04.2018 - 09:03
Redakcja: admin

W poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Śląski. Zwycięzcami zostali ex aequo: Wojciech Bojanowski oraz Wojciech Królikowski. Za zajęcie pierwszego miejsca przyznano nagrody w wysokości 25 tys. zł.

„Śmierć w komisariacie” to tytuł nagrodzonego reportażu Wojciecha Bojanowskiego. Materiał odkrywający prawdę o śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka został wyemitowany 20 maja 2017 roku w programie „Superwizjer” w TVN24.

Wojciech Królikowski został natomiast nagrodzony za film dokumentalny pt. „Mój Niemandsland” będący plastyczną biografią Janoscha (Horsta Eckerta), twórcy literatury dziecięcej i autora rysunków. Materiał był emitowany w TVP Katowice oraz w Kinoteatrze Rialto 8 maja 2017 roku.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych oraz 13 internetowych. Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), redaktor Anna Sekudewicz – Polskie Radio Katowice, Beata Netz – producent telewizyjny, zeszłoroczna laureatka konkursu, Magdalena Bochenek-Kępa – prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Andrzej Zydorowicz – dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok – wydawca i redaktor naczelny portalu „Silesion”, Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, Marek Twaróg – redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”.

W tym roku wprowadzono nową kategorię, do której swoje prace mogli zgłaszać studenci wszystkich typów szkół wyższych z całej Polski. Oceniane były materiały, które mają związek z Górnym Śląskiem, Zagłębiem, Podbeskidziem lub Ziemią Częstochowską. Nagroda ufundowana przez rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wynosiła 5 tys. zł. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Laureaci konkursu w kategorii student zostali wybrani przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciela Samorządu Studenckiego UŚ.

Nagrodę w tej kategorii otrzymali: Katarzyna Skoczek za publikację pt. „Niepełnosprawny? A niech mówią, jak chcą!” oraz Kamil Nowak za reportaż pt. „Przypominają o »śląskim kopciuszku«. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” (współautor: Wojciech Bularz),

Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek służy promocji regionu, a także upamiętnieniu Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu, absolwentki Uniwersytetu Śląskiego, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Jego organizatorami są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.