Finał IV Konkursu Realioznawczego o Republice Federalnej Niemiec i mieście Kolonii

11.04.2016 - 14:43, aktualizacja 11.04.2016 - 14:43
Redakcja: admin

14 kwietnia 2016 roku w sali Rady Wydziału Filologicznego im. Kazimierza Polańskiego w Sosnowcu odbędzie się uroczysty finał IV Konkursu Realioznawczego o Republice Federalnej Niemiec i mieście Kolonii organizowanego przez Instytut Filologii Germańskiej.

Tegoroczny konkurs patronatem objął prezydent Katowic ze względu na specjalny charakter edycji, wpisującej się w obchody 25-lecia współpracy miast partnerskich Kolonii i Katowic. W związku z jubileuszem w rozdaniu nagród i dyplomów wezmą udział: przedstawiciele Konsulatu RFN we Wrocławiu – Marion Ramackers, miasta Kolonii, w tym przewodniczący Köln-Kattowitz Verein – Ulrich Freitag, Wydziału Promocji Miasta Katowice – Marcin Stańczyk oraz Katarzyna Włodarczyk, uczniowie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, którzy przedstawią przebieg dotychczasowej wymiany pomiędzy klasami dwujęzycznymi swojej szkoły i gimnazjów kolońskich. O Kolonii opowiadać będą także studenci filologii germańskiej. Tytułem laureata IV konkursu uhonorowanych zostanie sześć osób z II LO w Katowicach, II LO w Zawierciu, I LO w Bielsku Białej,  LO im. Zgromadzenia Córek Bożej Miłość w Bielsku Białej oraz z LO w Myszkowie. Nagrodą będzie wycieczka do Kolonii. Sponsorami konkursu są m.in. Goethe-Institut i wydawnictwo Hueber.

W programie wydarzenia zaplanowano:

• Powitanie (dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej dr hab. Renata Dampc-Jarosz).
  • Wykład przewodniczącego Köln-Kattowitz VereinUlricha Freitaga.
  • „Katowice – miasto partnerskie Kolonii” – prezentacja Urzędu Miasta Katowic (p.o. naczelnika Wydziału Promocji Marcin Stańczyk).
  • Prezentacja wymiany szkolnej pomiędzy VIII LO w Katowicach a szkołami Kolonii (mgr Beata Sobala-Stolarczyk i uczniowie klas dwujęzycznych).
  • Kolonia z perspektywy Śląska – reminiscencje studentów filologii germańskiej (Claudia Brymm, Alan Rymarczyk).
  • Podsumowanie tegorocznego Konkursu (mgr Anna Barcichowska).
  • Wręczenie laureatom i finalistom dyplomów oraz nagród.