Dzień Logiki na Uniwersytecie Śląskim

Logo Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego

14 stycznia 2019 roku po raz pierwszy obchodzony będzie Światowy Dzień Logiki. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest prof. Jean-Yves Beziau, a w realizację inicjatywy zaangażowanych jest obecnie kilkadziesiąt uczelni z Europy, Azji i obu Ameryk.

Wydarzenie popularyzujące logikę zaplanowano również na Uniwersytecie Śląskim. W Instytucie Matematyki odbędzie się wykład prof. dr. hab. Janusza Czelakowskiego z Uniwersytetu Opolskiego, członka Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Prelekcja pt. „Garść uwag o metodach niefinitystycznych w matematyce” rozpocznie się o godz. 14.01 w sali 553.

Celem odczytu jest usystematyzowanie metod definiowania pojęć niefinitystycznych. Przedstawione zostaną trzy metody oraz logiczne zależności między nimi: 1. definiowanie poprzez rozmaite formy rekursji pozaskończonej (rekursja Noetherowska, rekursja po porządkach ufundowanych, zbiorach dobrze uporządkowanych, rekursja po liczbach porządkowych itp.); 2. metoda punktów stałych; 3. metody wywodzące się z analizy, których prototypem jest definicja granicy ciągu liczbowego.
Szczegółowy opis wykładu dostępny jest na stronie: www.math.us.edu.pl.

Więcej informacji na temat 1st World Logic Day: www.logica-universalis.org/wld.