facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

21. edycja „Sprawdzianu z polskiego” w Cieszynie

Pochyleni nad kartkami studenci piszący dyktando

21. edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego „Sprawdzian z polskiego” rozpocznie się 15 sierpnia 2018 roku o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjnym UŚ w Cieszynie. Celem konkursu jest wyłonienie Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

„Sprawdzian z polskiego” organizowany jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego od 1998 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń podczas letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Zadanie konkursowe polega na napisaniu dyktanda, którego tekst jest wymyślony przez polskich językoznawców, specjalistów z zakresu norm ortograficznych oraz poprawności językowej specjalnie na potrzeby sprawdzianu. Studenci walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o nagrodę główną – bezpłatny udział w XXIX letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej. Jury przyznaje także tytuły Orła i Orzełka Polskiej Ortografii (osobom polskiego pochodzenia oraz nauczycielom języka polskiego), a także nagrody „5+” dla studentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem polskim.

O główną nagrodę rywalizują cudzoziemcy posiadający obce obywatelstwo. W konkursie mogą wziąć udział także osoby polskiego pochodzenia. Wszystkim chętnym na czas „Sprawdzianu z języka polskiego” organizatorzy zapewniają bezpłatny nocleg i wyżywienie. Sprawdzianowi towarzyszą także różne atrakcje, wśród których znajdzie się prelekcja z zakresu poprawności językowej.

Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, kraj i nazwę ośrodka należy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: szkola@us.edu.pl do 5 sierpnia 2018 roku.