"Zmiany klimatyczne motorem zmian kulturowych człowieka plejstocenu" - wykład

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Zmiany klimatyczne motorem zmian kulturowych człowieka plejstocenu organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Wykład wygłosi prof. dr hab. Bolesław Ginter z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 marca o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

Klimatyzacja właściwie załatwia dzisiaj każdy problem komfortu cieplnego - żeby nie stwierdzić: mikroklimatycznego współczesnego człowieka. Południowy skwar, parny poranek, duszny wieczór - o każdej porze doby można mieć te same 22 ºC. To samo zimą. Średnia temperatura w Polsce o tej porze roku wynosi między -6 °C a 0 °C - rzecz jasna na zewnątrz. W pomieszczeniach, gdzie niejednokrotnie spędzamy 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku panują niezmienne 22 ºC. Tak, jak uniezależniliśmy się od wschodów i zachodów słońca, tak przestały naszym życiem sterować występujące na przemian zimy, wiosny, lata i jesienie. Gdy nam tego brak - w ramach rozrywki udajemy się na survivalowy urlop lub przynajmniej na weekend pod namiot. Ale to już czysta fanaberia. Ostatecznie - czyż nie zasłużyliśmy sobie na to? Nie po to wszak od setek tysięcy lat tworzymy ludzką cywilizację, żeby dzisiaj drżeć z chłodu po jaskiniach i pieczarach. Zimno komuś? Proszę bardzo: samolot - i południowa Europa, tropikalne wyspy, Afryka stoi otworem i zaprasza zziębniętych. Gorąco? Gościnne podbiegunowe okolice służą chłodem zmęczonemu ciału. To tylko kilka godzin podróży. Ciężko wypracowana termoregulacja fizjologiczna pomału może sobie zaniknąć.

Trudno nawet żałować człowieka plejstocenu. Miał pecha, jego ziemska obecność przypadła akurat na glacjał. Ochłodzenie klimatu musiało dawać mu się we znaki: ograniczone możliwości wędrówek, polowania, nie mówiąc o zbieraniu owoców. Łatwiej było, gdy dla odmiany lodowiec się cofał: ułatwiało to i migracje i rozszerzało możliwości gospodarowania środowiskiem, przetrwania i dalszego doskonalenia sapiens w Homo. A jednak badania życia ludzkiego gatunku z czasów epoki lodowcowej dostarczają nadzwyczajnych odkryć narzędzi i wynalazków, przejawów zmiany trybu życia z wędrownego, koczowniczego i łowieckiego na osiadły, a nawet dowodów na zainteresowanie sztuką i rozważaniami na temat  życia pozaziemskiego. Ustąpienie lądolodu umożliwiło naszym praprzodkom rozszerzenie zasięgu występowania, dało początek ludzkim rasom, które do dziś dnia dowodzą, że to klimat w historii ludzkości odegrał niebagatelna rolę.

Może lepiej faktycznie ograniczyć tę emisję gazów cieplarnianych….?

O wykładowcy:

Prof. dr hab. Bolesław Ginter - pracownik Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1984-87 prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, w latach 1990-93 prorektor. Odbył staże naukowe w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Danii, Szwajcarii i we Włoszech. Prowadził badania wykopaliskowe w Polsce, Bułgarii, Grecji i Egipcie. Specjalizuje się w starszej i środkowej epoce kamienia w Polsce, wśród zainteresowań naukowych są: systematyka paleolitycznych pracowni krzemieniarskich, podstawy zróżnicowania kulturowego mezolitu, paleolit środkowy i górny Półwyspu Bałkańskiego i północno-wschodniej Afryki oraz okres predynastyczny w Egipcie. Autor i współautor około 150 publikacji naukowych, w tym 12 książkowych.

Opracowano na podstawie: http://www.archeo.uj.edu.pl/kamien_ginter.html

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS