Zawody okręgowe XLII Olimpiady Geograficznej

05.02.2016 - 13:47, aktualizacja 05.02.2016 - 13:47
Redakcja: admin

6 i 7 lutego 2016 r. na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu będą odbywać się eliminacje okręgowe XLII Olimpiady Geograficznej, organizowane przez działający na Wydziale Komitet Okręgowy OG. 114 młodych pasjonatów geografii – uczniów 36 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego będzie miało okazję sprawdzić swoją wiedzę geograficzną.

W pierwszym dniu eliminacji zawodnicy rozwiążą trzy testy, natomiast w niedzielę wezmą udział w quizie oraz będą odpowiadać na wylosowane pytania. Oceniać będzie jury, któremu przewodniczy dr hab. Adam Hibszer – przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej. Finaliści zawodów okręgowych zostaną zakwalifikowani do zawodów centralnych (ogólnopolskich), które będą trwać od 21 do 24 kwietnia 2016 r. w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.

W niedzielę 7 lutego od godz. 9.30 osoby zainteresowane będą mogły wysłuchać odpowiedzi zawodników w części otwartej zawodów.

W ubiegłorocznej XLI edycji Olimpiady Geograficznej uczniowie z naszego okręgu w zawodach centralnych zajęli wysokie miejsca: pierwsze (Paweł Goleniowski z I LO w Katowicach), czwarte (Janusz Godziek z I LO w Mikołowie) oraz dziewiąte (Mateusz Rajczyk z V LO w Gliwicach). Na XII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która odbyła się w sierpniu 2015 r. w Miednoje w Rosji, polska drużyna (w skład której weszli uczniowie z Katowic i Mikołowa) zajęła pierwsze miejsce, pokonując przedstawicieli 40 krajów z całego świata. Z kolei licealista z Gliwic na Olimpiadzie Bałtyckiej w czerwcu 2015 r. w Valmierze (Łotwa) zdobył drugą lokatę. W tym roku XIII Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w Pekinie.

Z programem zawodów oraz wynikami będzie można zapoznać się na stronie: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=85.