Zakończenie irlandzkiej edycji Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka…

24.05.2017 - 14:47, aktualizacja 24.05.2017 - 14:47
Redakcja: admin

26 i 27 maja 2017 r. w Dublinie odbywać się będzie ostatni zjazd Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego (edycja w Irlandii), podczas którego słuchaczom zostaną wręczone świadectwa ukończenia studiów. W uroczystości udział wezmą: Katarzyna Kasperkiewicz – I sekretarz/wicekonsul Ambasady RP w Dublinie, dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski – prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, prof. dr hab. Jolanta Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak – kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, Monika Kostka – prezes Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, dr hab. Aleksandra Achtelik – kierownik studiów.

Zagraniczna edycja Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego w Dublinie rozpoczęła się rok temu. Wcześniejsze edycje miały miejsce w Niemczech, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Projekt zainicjowany został przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne. Naukę rozpoczęło ponad dwadzieścia osób, które chciały zdobyć nowe kwalifikacje i poszerzyć swe kompetencje glottodydaktyczne. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu – wykładowcy zajmujący się nauczaniem języka polskiego jako obcego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach byli delegowani do Irlandii, by przeprowadzić cykl wykładów, seminariów i konwersatoriów. Łącznie do Dublina pojechało trzydziestu specjalistów zajmujących się glottodydaktyką. Ponadto w sierpniu 2016 roku słuchacze, uczestnicząc w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w zajęciach teoretycznych, hospitowali i samodzielnie prowadzili lekcje w grupach cudzoziemców uczących się języka polskiego.

„Polskie Radio online” – „Rośnie ranga nauczania języka polskiego jako obcego” (12.06.2017)