Wystawa Iwony Cichy w Galerii Katowickiej

28 lipca 2015 roku o godz. 18.00 na drugim piętrze Galerii Katowickiej w ramach projektu „Wyższy Poziom” odbędzie się wernisaż wystawy doktorantki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego Iwony Cichy pt. „Plakat”.

Na ekspozycję składają się plakaty stworzone w latach 2008–2015, które są przeglądem dotychczasowej twórczości. Wystawa prezentuje plakaty ekologiczne (tworzone w związku z cykliczną wystawą „Ekoplakat”, organizowaną dorocznie przez Instytut Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego) oraz społeczno-polityczne i kulturalne. W tej ostatniej kategorii dużą grupę stanowią plakaty muzyczne, a przede wszystkim jazzowe powstałe w związku z Międzynarodowym Festiwalem „Jazz w Ruinach”. Wśród plakatów społeczno-politycznych będzie można zobaczyć prace poruszające problematykę wolności, korupcji czy wychowania. Szeroka tematyka prezentowanych prac ukazuje uniwersalny charakter plakatu jako środka komunikacji, umożliwiającego nie tylko rozpowszechnienie określonych idei, lecz także dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Wystawę będzie można oglądać  do 21 sierpnia 2015 roku.

Iwona Cichy – urodziła się 24 maja 1988 roku w Tarnowskich Górach. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach .W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem studia II stopnia na kierunku grafika. W tym samym roku została laureatką IV edycji wyróżnień JM Rektora UŚ za osiągnięcia w działalności kulturalnej oraz stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2012 roku otrzymała także I nagrodę za plakat „Animal abuse. It hurts” podczas 5. Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego w Nowym Sadzie (Serbia). Obecnie realizuje studia III stopnia w dyscyplinie sztuki piękne w Zakładzie Projektowania Graficznego UŚ.

Specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu systemów identyfikacji i komunikacji wizualnej, ponadto realizuje różnorodne projekty z zakresu typografii, grafiki wydawniczej oraz plakatu. Posiada liczne wdrożenia, była odpowiedzialna między innymi za oprawę graficzną 17. Przeglądu Filmowego „Kino na granicy”, współpracuje także z Urzędem Miejskim w Cieszynie oraz Uniwersytetem Śląskim. Ponadto interesuje się również twórczością artystyczną w szkle i szkłem użytkowym (technika Tiffany'ego, witraż, fusing). Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Chinach, Boliwii, Iranie, Rosji, Czechach, Serbii, Korei Południowej i na Ukrainie.