Wykład - "Przytulik strumieniowy, szczeżuja, skójka, widelnice i chruściki – nie znasz?..."

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Przytulik strumieniowy, szczeżuja, skójka, widelnice i chruściki – nie znasz? To poznaj, bo one gwarantują Ci kąpiel w czystej wodzie” organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Wykład wygłosi dr Iga Lewin z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 grudnia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

Co robią chruściki (Trichoptera) 11 grudnia?
Jeśli są jeszcze larwami, to najprawdopodobniej przykładnie śpią, w swych samodzielnie zbudowanych podwodnych domkach z kamyków i patyczków, owadzim snem zimowym zwanym diapauzą. Jest to dla nich najlepsze, gdy w wodzie jest zbyt zimno aby poruszać się i polować. Gdy są już dorosłymi owadami - a cykl życiowy ich gatunku przewiduje, że przypada to na późne jesienne miesiące, wówczas latają, lub spacerują, głównie nad górskimi potokami, dobierają się w pary i składają jaja. A co w tym dniu porabiają trichopterolodzy?
Gdy już upewnią się, że z chruścikami w pobliskich zbiornikach wodnych wszystko jest w porządku, zapraszają kolegów po fachu z bliska i z daleka, zasiadają w sali konferencyjnej, dyskutują, wymieniają spostrzeżenia, opisują gatunki, porządkują cykle życiowe, słowem: świętują, po raz szósty już, przypadający właśnie w wykładowy czwartek, Dzień Chruścika. A jest co świętować! Chruściki są niezwykle różnorodną i interesującą grupą owadów. Entomologów cieszy ich ogromne zróżnicowanie ekologiczne, zarówno z punktu widzenia zasiedlania różnych typów siedlisk, jak i ze względu na cykl życiowy, sposób polowania czy zdolności budowlane. Hydrobiolodzy cenią te owady ze względu na ich przydatność w ocenie jakości wód. Larwy chruścików bowiem rozwijają się w wodach czystych, klasyfikowanych do I klasy czystości.
Mamy w Polsce takie wody. Oprócz chruścików, zamieszkują je także inne zwierzęta, którym życie w wodach bardziej zanieczyszczonych w dosłownym znaczeniu zatruwa człowiek i jego cywilizacyjna aktywność. W najczystszych wodach, oprócz larw chruścików, żyją także niedorosłe ważki i widelnice, a także wiele gatunków małży. Niezmienione ludzką ręką rzeki i jeziora zamieszkują skójki i szczeżuje, których niejeden gatunek widnieje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt Bezkręgowych, i przytuliki, których czule brzmiąca nazwa aż prosi o ochronę, i wiele innych cennych i rzadkich gatunków, których obecność świadczy o tym, że woda jest wodą, a rzeka - rzeką.
Pozostaje więc złożyć życzenia w tym pięknym, uroczystym dniu.
Niech wodne bezkręgowce śpią zdrowym, spokojnym zimowym snem, świadczącym o dobrostanie gatunków i ekosystemów!

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS