Wykład - "Skąd pochodzą 'najlepsi przyjaciele kobiet' - wszystko o diamentach"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Skąd pochodzą »najlepsi przyjaciele kobiet« - wszystko o diamentach", organizowany w ramach XVIII cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek (Rektor UŚ kadencji 2002-2008) z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 listopada o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

Skąd pochodzą diamenty? Nie trudno znaleźć odpowiedź, szczególnie kobiecie, na to poszukiwawcze pytanie. Diamenty pochodzą z miłości. Im większa miłość, tym i diament większy i piękniej szlifowany. Diamenty pochodzą również z urody. Kobiecej urody. Uwodzicielskie spojrzenie, czerwone usta, kusząca sylwetka - i już mamy kolejny diament. Spocznie na szyi lub zamigocze w uszach. Równie piękne diamenty pochodzą z łez. Tajemna alchemia sprawia, że gdy krystaliczna łza padnie na podatny grunt wrażliwego, męskiego serca - rodzi się diament. Na serdecznym palcu. W większości powyższych przypadków diamenty i ich najszlachetniejsze postacie - brylanty, pochodzą z przepięknych, czerwonym atłasem wyścielanych pudełeczek wręczanych przy świetle świec, które wydatnie podkreśla siłę przyjaźni między kobietą a... diamentem.
W atłasowych pudełeczkach diamenty biorą się z kopalni diamentów. W różnych częściach świata, tak odległych od siebie jak rosyjska Syberia i Republika Południowej Afryki, czy Borneo i Brazylia, od kilkunastu centymetrów do przeszło tysiąca metrów pod powierzchnią gleby, zalegają te drogocenne kamienie. Od dziesięcioleci, często ręcznie, często niewolniczo, pokolenia górników diamentów wydobywały i wydobywają do dziś przeźroczyste kryształy, które w delikatnych dłoniach światowej sławy szlifierów przybierają swoje najcenniejsze, najbardziej drogocenne, a przez to najbardziej, przyjazne kształty. Pogodzić się jednak trzeba z faktem, że diamenty w złożach są niezwykle rzadkie. Ponadto, jak w życiu, spośród wydobywanych ze skał diamentów zaledwie znikomy procent nadaje się na przyjaciół. Taki przyjaciel, to prawdziwy skarb, gdy się już go ma.
Gorzej, gdy miłość przedwcześnie przeminie. Jeszcze gorzej, gdy, nie wiedzieć kiedy i gdzie, bezpowrotnie zgaśnie uroda, a na twarzy i w sercu wysychają ślady łez. Wystarczy posłuchać Marylin: "Mężczyźni chłodnieją z upływem kobiecych lat" i tylko diamenty pozostają niezmienne. Wówczas pozostaje tylko geologia. I prawdziwa, trwała przyjaźń. W końcu diament to najtwardsza substancja w przyrodzie. Zapewne też najtrwalsza.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS