Wykład pt. „Zimne atomy jako narzędzie do symulacji materii skondensowanej”

29.11.2017 - 10:16, aktualizacja 29.11.2017 - 10:16
Redakcja: admin

11 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w sali audytoryjnej nr II w budynku przy ulicy Uniwersyteckiej 4 w Katowicach rozpocznie się spotkanie Komisji Nauk Przyrodniczych Stacji Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach, podczas którego wykład pt. „Zimne atomy jako narzędzie do symulacji materii skondensowanej” wygłosi prof. dr hab. Maciej Maśka z Zakładu Fizyki Teoretycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Prelekcja stanie się okazją do przedstawiona idei symulatorów kwantowych (w oparciu o zimne atomy w sieciach optycznych). Wśród poruszanych kwestii znajdą się m.in. problemy, z jakimi zmagają się fizycy przy konstrukcji materii skondensowanej, sposoby prowadzenia symulacji i to, co może z nich wynikać dla poznania własności materiałów, które mogą mieć ogromne znaczenie w rozwoju nowoczesnych technologii.