Wykład pt. „Luther und die deutsche Sprache“ prof. Anji Lobenstein-Reichmann

30.05.2017 - 13:54, aktualizacja 30.05.2017 - 13:54
Redakcja: admin

7 czerwca 2017 r. o godz. 9.45 w Instytucie Filologii Germańskiej na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (sala nr 3.29) rozpocznie się wykład otwarty zorganizowany w ramach Europejskich Studiów Leksykograficznych EMLex. Prelekcję w języku niemieckim zatytułowaną „Luther und die deutsche Sprache“ wygłosi prof. Anja Lobenstein-Reichmann (Akademie der Wissenschaften zu Göttingen).

Prof. Anja Lobenstein-Reichmann otrzymała promocję habilitacyjną na Uniwersytecie w Heidelbergu na podstawie monografii pt. „Freiheit bei Martin Luther. Lexikographische Textanalyse als Methode historischer Semantik“ (1998). Od 1998 roku jest współredaktorem słownika „Frühneuhochdeutsches Wörterbuch”. W latach 2000–2002 oraz od 2008 roku jest pracownikiem naukowym w Instytucie Języka Niemieckiego w Mannheim. Wśród jej publikacji warto wymienić m.in.: „Houston Stewart Chamberlain – Zur textlichen Konstruktion einer Weltanschauung. Eine sprach-, diskurs- und ideologiegeschichtliche Analyse (2008) i „Sprachliche Ausgrenzung im späten Mittelalter und in der Frühen Neuzeit“ (2013).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.emlex.us.edu.pl.