Wykład prof. Tadeusza Niedźwiedzia w ramach spotkań Wszechnicy PAU

20.04.2018 - 15:40 aktualizacja 20.04.2018 - 15:40
Redakcja: admin

24 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1, sala Parnassos) rozpocznie się spotkanie w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Prelekcję pt. „Ekstremalne zjawiska pogodowe i klimatyczne” wygłosi prof. zw. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka z Wydziału Filologicznego UŚ. Organizatorem wydarzenia jest Stacja Naukowa PAU w Katowicach i Biblioteka Śląska.

Prof. Tadeusz Niedźwiedź specjalizuje się w klimatologii synoptycznej obszarów górskich i polarnych oraz obszarów miejskich i przemysłowych. Badał m.in. zróżnicowanie mezoklimatyczne na obszarze Pogórza Karpackiego i w dolinach tatrzańskich oraz w Changaju w Mongolii i na Spitsbergenie. Pracę naukową rozpoczął w 1964 r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1977 do 2005 r. był pracownikiem naukowym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oddział w Krakowie. W latach 1996–2014 pełnił funkcję kierownika Katedry Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przedstawiciel Polski w Technical Committee Meteorology – COST w Brukseli (1999–2006). Członek Polskiej Akademii Umiejętności, wicedyrektor Wydziału Przyrodniczego PAU; od 2013 r. członek Rady Stacji Naukowej PAU w Katowicach. Jest autorem blisko 300 publikacji naukowych i redaktorem „Słownika meteorologicznego” (2003).

Plakat informacyjny wydarzenia