Wykład - "Meandry promocji technologii proekologicznych"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład „Meandry promocji technologii proekologicznych”, organizowany w ramach XVIII cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi dr Witold Lenart z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 grudnia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

Wykłady z serii FORUM NATURA’16 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (http://www.wfosigw.katowice.pl/)

O wykładzie:

Do kolektorów słonecznych nie trzeba już nikogo przekonywać. Spotyka się je nie tylko w ogródkach przydomowych na maleńkich latarenkach pobłyskujących wzdłuż żywopłotów czy przy altankach, maleńkie, jak same zasilane przez nie latarenki. Te trochę większe pełnią swoją rolę zasilając w prąd sygnalizację świetlną przy drogach. I coraz mniejszą rzadkością są te całkiem spore, montowane na dachach domków jednorodzinnych, uzupełniające lub zastępujące tradycyjne źródło energii z elektrowni węglowej. I działają, przy ogólnej społecznej i biznesowej, jak się wydaje, akceptacji.
Lubimy też elektrownie wiatrowe. Nikomu nie psują też one krajobrazu ani nie odbierają uroku miejscowościom wypoczynkowym. Przeciwnie, wczasowicze na polskim wybrzeżu Bałtyku wybierają się na spacery i pokazują swoim dzieciom fajne, ciche i bardzo wysokie wiatraki. A przede wszystkim bardzo, ale to bardzo ekologiczne wiatraki. Albo: proekologiczne.
Marzą się nam ponadto ekologiczne dania. W pełni akceptujemy warzywa, owoce hodowane bez pestycydów. Preferujemy drób bez hormonów, nietuczony pod przymusem syntetyczną paszą, popieramy kosmetyki, które nigdy nie zetknęły się ze skórą żywej istoty, cierpiącej podczas testów i badań.
Wydaje się, że my, społeczeństwo, jesteśmy doskonale przygotowani do przyjęcia każdej proekologicznej inicjatywy, akceptujemy każdy proekologiczny wynalazek i każdą proekologiczną technologię. Dajemy się przekonać naukowcom - wizjonerom, że niemal wszystko jest technicznie możliwe, co mogłoby przynieść ulgę przegrzanej Ziemi. Coraz łatwiej poddajemy się argumentacji naukowej i społecznej. Nawet segregujemy śmieci wierząc, że to nieprawda, co mówią, że trafiają one wszystkie na jeden wielki wspólny stos, że są technologie &- niegroźne zupełnie dla środowiska, pozwalające na ich bezśladową utylizację. I to jeszcze w sposób intratny. Oszczędzamy wodę, nosimy zakupy w ekologicznych torbach. Czy to takie trudne zatem wypromować nową proekologiczną technologię i sprzedać ją z zyskiem? Albo energia geotermalna - kipi pod naszymi stopami. Czyż nie byłoby to piękne aby z niej skorzystało całe Podhale - cóż stoi na przeszkodzie? Czyżby biznes związany z dowozem kolejnych ciężarówek węgla, niszczących Zakopiankę, gdy pną się z mozołem na przełęcze. Wydawałoby się - nic prostszego. Teoretycznie przynajmniej: bo spalarnie śmieci są bardzo ekologiczne, ale lepiej, żeby nie znajdowały się zbyt blisko naszego osiedla. Czy świadczy to o tym, że droga proekologicznych inwestycji jest jeszcze zarośnięta ekologicznym chwastem?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS

O wykładowcy:

Dr Witold Lenart - nauczyciel akademicki, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych), wicedyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem UW, wieloletni kierownik i organizator Mazowieckiego Obserwatorium Geograficznego w Murzynowie k. Płocka. Hydroklimatolog, sozolog. Autor kilkudziesięciu prac, książek z dziedziny ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskiem i gospodarowania krajobrazem. Pomysłodawca i współrealizator wielu materiałów edukacyjnych: filmów, scenariuszy, audycji i akcydensów popularnonaukowych i popularnych. Rzeczoznawca i biegły w dziedzinie ochrony powietrza, ocen środowiskowych, podręczników z geografii i ochrony środowiska. Podróżnik.