Wykład i wystawa pt. „Przesiedlenia z Bukowiny w kontekście europejskim”

W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się wernisaż wystawy przybliżającej historię przesiedleń Niemców z Bukowiny, stanowiącej swoistą europejską wieżę Babel. Ekspozycja ukazuje tematykę z szerszej perspektywy: nie tylko losy Niemców, lecz także przedstawicieli innych narodów zmuszonych do opuszczenia swojej „małej ojczyzny” w wyniku wojennych i powojennych zmian w Europie. Przesiedlenia te wpisują się także w doświadczenia i pamięć mieszkańców Górnego Śląska.

Otwarcie wystawy poprzedzi wykład pt. „Bukowina i jej fenomen”, który wygłosi dr hab. Krzysztof Nowak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Prezentacja wystawy oraz prelekcja odbędą się 5 marca 2015 r. o godz. 11.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

Organizatorami wydarzenia są: Bukowina-Institut an der Universität Augsburg, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, Regionalne Centrum Kultury w Pile oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego.

Zaproszenie – plik do pobrania w formacie PDF

Szczegółowe informacje: www.ciniba.edu.pl.