Wykład dr Ewy Stachniak pt. „History and fiction. A writer's journey”

W czwartek 21 maja 2015 r. o godz. 11.40 na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu odbędzie się wykład dr Ewy Stachniak, angielskojęzycznej pisarki kanadyjskiej z Toronto. Wykład pt. „History and fiction. A writer's journey” rozpocznie się o godz. 11.40 w sali TBA. Spotkanie organizowane jest przez Zakład Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego.

Dr Ewa Stachniak jest autorką anglojęzycznych opowiadań i pięciu powieści: „Necessary Lies” (2000) – wyd. polskie „Konieczne Kłamstwa” (2004), „Garden of Venus” (2005) – wyd. polskie „Ogród Afrodyty” (2007), „Dysonans” (Świat Książki 2009), „The Winter Palace” (2012) – wyd. polskie „Katarzyna Wielka. Gra o władzę” (Znak, 2012), „Empress of the Night” (2014) – wyd. polskie „Cesarzowa Nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” (2014).

Za powieść „Necessary Lies” otrzymała w Kanadzie prestiżową nagrodę literacką Amazon.ca First Novel Award jako najciekawszy debiut roku 2000, co plasuje ją w gronie takich wybitnych pisarzy kanadyjskich, jak: Michael Ondaatje, Joy Kogawa, Nino Ricci czy Rohinton Mistry. Twórczość Stachniak zgłębia złożone aspekty historii Polski czytanej na nowo z punktu widzenia kobiety w sytuacji transkulturowej. Porusza między innymi tematykę emigracji, przynależności narodowej, de/konstrukcji mitów kulturowych i narodowych, spotkania kultur, inności, transnarodowości czy hybrydyzacji kulturowej i językowej. „Necessary Lies” zajmuje się okresem stanu wojennego oraz drugiej wojny światowej ukazując wielokulturowy charakter polskiej historii, a szczególnie Wrocławia.

„Ogród Afrodyty” to historia Polski XVIII i XIX wieku przedstawiona z punktu widzenia Zofii Potockiej, żony Szczęsnego Potockiego, pięknej Bitynki, Greczynki, kobiety z pogranicza kultur. „Dysonans”, oparty na motywach z życia Delfiny Potockiej i Elizy Krasińskiej, proponuje świeże spojrzenie na epokę polskiego romantyzmu. Pozostałe powieści ukazują nieznane, prywatne oblicze Katarzyny Wielkiej, jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach Europy. Powieść „The Winter Palace” znalazła się w Kanadzie na liście bestsellerów dziennika „The Globe and Mail”, a w Niemczech na liście bestsellerów „Kultur Spiegel”. W Stanach Zjednoczonych „The Washington Post” umieścił „The Winter Palace” na liście 50 najciekawszych powieści 2012 roku. W Kanadzie twórczość Ewy Stachniak ceniona jest za wkład jaki wnosi w rozwój kanadyjskiej powieści historycznej (Globe and Mail).

Autorka pochodzi z Wrocławia, od 1981 roku mieszka w Kanadzie. Doktorat poświęcony twórczości Stefana Themersona obroniła w 1988 roku na McGill University w Montrealu.