Wykład dr Anety Drabek poświęcony „drapieżnym” czasopismom

09.01.2019 - 10:32, aktualizacja 09.01.2019 - 10:32
Redakcja: admin

17 stycznia 2019 roku o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach rozpocznie się, adresowany zarówno do pracowników, jak i studentów, wykład dr Anety Drabek, który poświęcony zostanie problemowi „drapieżnych” czasopism i wydawnictw, a także pomoże rozpoznać nieuczciwe praktyki stosowane przez tzw. predatorów. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. badań naukowych prof. zw. dr hab. Andrzej Noras.

Naukowcy coraz częściej padają ofiarą oszustw ze strony tzw. drapieżnych wydawnictw (predatory publishers), których głównym celem jest wyłudzanie tekstów oraz pieniędzy za ich opublikowanie. Czasopisma wydawane przez tego typu wydawców najczęściej nie podlegają ani procesowi wydawniczemu, ani procesowi recenzyjnemu. Ich działania koncentrują się przede wszystkim na przekonaniu potencjalnych autorów do publikacji w prowadzonym przez nich wydawnictwie i pobraniu opłaty.