Wykład - "Aglomeracja śląska - czy jest w niej miejsce dla płazów?"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład „Aglomeracja śląska – czy jest w niej miejsce dla płazów?” organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi dr Marek Sołtysiak z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 9 października o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

Aglomeracja nocą brzmi zupełnie inaczej niż w ruchliwy, tętniący życiem dzień. Po zachodzie słońca, gdy rozładują się korki na ulicach, gdy spieszący się ludzie skryją się w zaciszach swoich domów, gdy dzieci opuszczą place zabaw i zejdą z boisk a pojazdy transportu miejskiego zjadą do zajezdni i remiz – aglomeracja pustoszeje i cichnie. W wieczornej ciszy każdy dobiegający zza okna dźwięk staje się łatwo rozróżnialny i rozpoznawalny: trzaśnięcie drzwi, dzwonek nocnego tramwaju, szczekanie psa, stukot pociągu z oddali, kroki i głosy spóźnionych przechodniów, nieliczne, nieśmiałe i cichnące odgłosy przyrody. I niemal bez zmian: wiosną, latem, jesienią i zimą...Jednak są miejsca, gdzie wiosną, wieczorem, do uszu uważnych mieszkańców miast docierają dźwięki niesłyszalne w innych porach roku. Łatwo je przeoczyć: nie brzmią przeraźliwie ani ostrzegawczo, jak gwałtowny klakson. Są raczej łagodnym, monotonnym choć jednoznacznym szmerem, przypominającym nieco szum pomp lub agregatów. Szczególnie słyszalne są w pobliżu zbiorników wodnych: stawów, sadzawek, nawet większych kałuż.To żabie chóry.
Aglomerację śląską zamieszkuje wiele różnych gatunków płazów. Także te, które znajdują poczesne miejsce w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt: traszki, grzebiuszki, rzekotki, nadzwyczajne żaby moczarowe, których samce raz w roku, na wiosnę, w okresie godowym przyjmują niespotykaną niebieską barwę, i inne, bardziej pospolite żaby i ropuchy. W okresie godowym też ich śpiewacza aktywność się nasila. Wtedy najłatwiej uświadomić sobie ich obecność wśród nas, na co dzień kryją się w cienistych i wilgotnych miejscach. Wydaje się jednak, paradoksalnie, że są zgoła nieoczekiwane miejsca, gdzie można je spotkać: autostrady i ich bezpośrednie sąsiedztwo… Tragiczny finał spotkań z żab, ropuch, traszek z naszą cywilizacją dostrzegamy dopiero rankiem, znajdując zwierzęta rozjechane przez koła samochodów lub utopione w studzienkach ściekowych bez wyjścia. Uświadamiają nam one boleśnie bogactwo gatunkowe herpetofauny Śląska… Mnóstwo tych chronionych zwierząt ginie na skutek decyzji infrastrukturalnych

Specjaliści twierdzą, że niewiele trzeba aby w aglomeracji śląskiej dźwięki dnia harmonizowały z dźwiękami wiosennych nocy.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS