Wizyta delegacji polskich rektorów na Ukrainie

Na zaproszenie Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine, URHEIU) od 5 do 8 czerwca 2015 r. delegacja rektorów polskich uczeni przebywać będzie z wizytą na Ukrainie. Wyjazd będzie okazją do omówienia dotychczasowej współpracy polskich i ukraińskich uczelni oraz perspektyw jej dalszego rozwoju. Delegacji przewodniczyć będzie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

W programie pobytu przewidziano wizytę na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki oraz Dniepropietrowskim Uniwersytecie Narodowym im. Olesia Gonczara i spotkanie z władzami uczelni. W Kijowie polscy rektorzy wezmą udział w seminarium ukraińsko-polskim, podczas którego zaprezentowane zostaną między innymi wyniki Projektu Polsko-Ukraińskiego. Ocenie perspektyw rozwoju współpracy uczelni polskich i ukraińskich poświęcone zostanie natomiast wspólne seminarium odbywające się na uniwersytecie w Dniepropietrowsku. Delegaci odwiedzą również Centrum Edukacji Młodzieży „Aerospace”.

W skład polskiej delegacji wchodzą między innymi: prof. dr hab. inż. Jerzy Woźnicki – prezes Fundacji Rektorów Polskich, prof. dr hab. Zofia Wysokińska – prorektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz – prorektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr hab. Urszula Bobryk – prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Malik – prorektor Politechniki Opolskiej, prof. dr hab. inż. Bogdan Antoszewski – prorektor Politechniki Świętokrzyskiej oraz prof. dr hab. Bogdan Klepacki – prorektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Porozumienie dotyczące współpracy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine – URHEIU) podpisane zostało 19 maja 2014 r. w Warszawie. Głównym celem porozumienia było m.in. doprowadzenie do zwiększenia mobilności akademickiej, wymiany studenckiej i naukowej, realizowanie wspólnych projektów badawczych oraz lepsze wykorzystanie osiągnięć uczonych obu krajów dla rozwoju nauki w Polsce i na Ukrainie. Jednym z realizowanych projektów jest analiza porównawcza systemów szkolnictwa wyższego w tych krajach, zainicjowana przez Fundację Rektorów Polskich.