Wielki Zderzacz Hadronów – jak to działa?

Od 21 września do 7 października 2009 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 można zobaczyć wystawę poświęconą Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. LHC to największe urządzenie badawcze zbudowane kiedykolwiek na Ziemi przez człowieka.

Wystawę przygotowały polskie jednostki naukowe współpracujące z Międzynarodową Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie: Politechnika Warszawska, Instytut Problemów Jądrowych, Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Warszawski i inne.
W Katowicach ekspozycję obsługują pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Śląskiego wraz z młodzieżą licealną.

Wystawa zawiera 16 stanowisk pokazowych i ekspozycyjnych przybliżających prawa i zjawiska fizyczne wykorzystane do skonstruowania tego niezwykłego urządzenia. Twórcy wystawy starają się przybliżyć te skomplikowane zagadnienia w jak najprostszy sposób wykorzystując przedmioty powszechnego użytku, zabawki, sprzęty domowe takie jak: kuchenka mikrofalowa czy telewizor. Na wystawie każdy może poczuć się eksperymentatorem, zobaczyć gołym okiem promieniowanie kosmiczne czy tak niezwykłe urządzenia jak lewitująca kolejka nadprzewodząca. Eksponaty przywiezione z Genewy i modele wykonane specjalnie na te okazję pokazują jak wielkim urządzeniem jest LHC, jak wiele osób – w tym naukowców z Polski – pracowało przy jego powstawaniu. Dla najmłodyszch odbiorców przygotowano specjalnie dostosowane stanowiska.

Wystawa jest czynna w dni robocze od godz. 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Więcej informacji pod adresem: http://www.lhc.edu.pl.