VIII konferencja „Przeszłość dla Przyszłości”

16.11.2017 - 17:19 aktualizacja 16.11.2017 - 17:19
Redakcja: admin

Zwrócenie uwagi na kształtowanie polityki senioralnej uwzględniającej potrzeby i lokalne uwarunkowania oraz integracja polityki senioralnej na terenie powiatu wodzisławskiego to główny cel VIII konferencji „Przeszłość dla Przyszłości”, która odbędzie się 23 listopada 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim (ul. 1 Maja 23B).

W programie spotkania zaplanowano debatę poświeconą problematyce seniorów w przestrzeni publicznej. W dyskusji udział wezmą lokalni decydenci, przewidziano również wystąpienie przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Konferencja wpisuje się w „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020”, które zostały przyjęte 24 grudnia 2013 r. uchwałą Rady Ministrów oraz w politykę senioralną realizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląską Radę ds. Seniorów przy Marszałku Województwa Śląskiego.

Organizatorem spotkania jest Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi oraz UTW w Wodzisławiu Śląskim.

Program konferencji:

• godz. 10.00–10.00 – uroczyste rozpoczęcie
  • godz. 10.10–11.10 – wystąpienia naukowe:
    • „Podstawy eutanatologii, czyli o dobrym wychowaniu”, ks. prof. dr hab. Józef Budniak, Uniwersytet Śląski,
    • „Śląskie dla Seniora”, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
    • „Rusz ciało – odzyskaj równowagę”, dr Izabela Zając-Gawlak, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach,
    • „W poszukiwaniu nowych ról w późnej dorosłości jako jedno z wyzwań demograficznych”, dr Wiesława Walkowska, Uniwersytet Śląski, Śląska Rada ds. Seniorów,
  • godz. 11.10–12. 20 – debata z udziałem przedstawicieli gmin powiatu wodzisławskiego oraz przedstawiciela Starostwa Powiatu w Wodzisławiu Śląskim, prowadzenie Arkadiusz Biernat, „Dziennik Zachodni”,
  • godz. 12.20–12. 30 – podsumowanie, dr Wiesława Walkowska, Uniwersytet Śląski.