facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

interdyscyplinarne

Konferencja pt. „Inżynieria Przyszłości 2019. Innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne dla przemysłu”

url do własnej strony konferencji: 
www.future.engineering.itee.radom.pl
miejsce konferencji: 
Warszawa

29 i 30 maja 2019 roku w Warszawie odbywać się będzie V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Biznesowa pt. „Inżynieria Przyszłości 2019. Innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne dla przemysłu”. Organizatorami wydarzenia jest Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Business Center Club, w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Foresight Europe Network, ReConfirm oraz Smart Specialisation Platform S3.

Data konferencji: 
29 Maj 2019 08:00 - 30 Maj 2019 17:00

Specjalny statyw na pojemniki laboratoryjne

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim są autorami projektu statywu na probówki lub inne pojemniki laboratoryjne, który został objęty ochroną patentową. Zaprojektowany układ może składać się z jednej lub kilku półek z otworami na probówki czy fiolki. Jego unikalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu blokującego, który przytrzymuje naczynia w statywie, uniemożliwiając ich wypadnięcie nawet podczas obracania statywu.

Włącznik sterujący urządzeniami elektrycznymi w budynkach inteligentnych

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali nowoczesny włącznik dotykowy, który służyć będzie do obsługi wielu urządzeń elektrycznych w budynkach inteligentnych. Dzięki czterem niewielkim panelom użytkownicy między innymi otworzą lub zamkną bramę czy drzwi, włączą, wyłączą lub zmienią natężenie oświetlenia, ustawią temperaturę w pomieszczeniu, opuszczą lub podniosą rolety elektryczne, a nawet obsłużą ekran z rzutnikiem. Decyzją Urzędu Patentowego RP urządzenie zostało objęte ochroną wzoru użytkowego.

Włącznik dotykowy może być stosowany zarówno w tzw. inteligentnych domach, jak również w budynkach użyteczności publicznej

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe z zakresu kreowania przywództwa i rozwoju zawodowego

Mężczyzna poprawiający krawat

Do 30 września 2018 roku potrwa nabór na studia podyplomowe pn. „Lider – kreowanie przywództwa i rozwoju zawodowego” realizowane na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11). Trwające dwa semestry zajęcia adresowane są m.in.

Dr Dorota Gregorowicz laureatką konkursu SONATINA 2

Książki. Fot. Dmitrij Paskevic/ Unsplash

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki drugiej edycji konkursu SONATINA adresowanego do naukowców rozpoczynających karierę badawczą. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce nadesłano 59 zgłoszeń, z których 14 otrzymało finansowanie o łącznej wartości ponad 12 mln zł. Wśród laureatów znalazła się dr Dorota Gregorowicz z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, która realizować będzie projekt pn.

Naukowcy z UŚ zaprojektowali ustnik, który pomoże wykryć m.in. raka płuc

Grafika przedstawiająca dokument

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Specjalny ustnik, który znajdzie zastosowanie w diagnostyce chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, został zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki niemu możliwe będzie pobieranie fazy oddechowej wraz z materiałem tła, na podstawie których lekarze zdiagnozują takie schorzenia, jak: nowotwory płuc, krtani czy też choroby oskrzeli. Wynalazek został objęty ochroną patentową.

Konferencja InterNanoPoland 2018

url do własnej strony konferencji: 
internanopoland.com/?lang=pl
miejsce konferencji: 
Katowice

12 i 13 września 2018 roku w hotelu Novotel w Katowicach (al. Roździeńskiego 16) odbywać się będzie trzecia edycja konferencji naukowo-biznesowej InterNanoPoland – międzynarodowego forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią.

Data konferencji: 
12 Wrzesień 2018 09:00 - 13 Wrzesień 2018 18:00

Doktoraty wdrożeniowe na Uniwersytecie Śląskim

Budynek Wydziału Nauk o Ziemi

Projekt pn. „Doktorat wdrożeniowy”, zainicjowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma na celu tworzenie warunków współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach studiów doktoranckich. Naukowiec przygotowujący doktorat w trybie wdrożeniowym prowadzi zatem badania mające z założenia wspomóc funkcjonowanie wybranego przedsiębiorstwa, z którym w ramach studiów nawiązuje współpracę.

Doktorat wdrożeniowy realizowany jest w porozumieniu między uczelnią, doktorantem oraz firmą. Dzięki temu rozwiązaniu jednostki naukowe mogą kształcić specjalistów w danej dziedzinie

Laureaci

Laureaci stypendiów przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego młodym, wybitnym naukowcom

 

Dr Krzysztof Szopa
Dr Krzysztof Szopa z Wydziału Nauk o Ziemi
„A gdy nie będzie już ludzi…”

14. Śląski Studencki Festiwal Nauki

Logo Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki

Uczestnicy Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki – wspólnego przedsięwzięcia studentów czterech śląskich uczelni – będą mogli m.in. wysłuchać wykładów otwartych, wsiąść do Muzycznych Pociągów i Tramwajów ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice”, wziąć udział w szkoleniach 4GROW czy odwiedzić stoiska Jarmarku Wiedzy na katowickim rynku. Na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ zorganizowany zostanie Dzień z DNA, a dla osób pragnących pokazać swoje szczególne umiejętności organizatorzy przygotują Open Stage.

14. edycja wydarzenia odbywać się będzie od 24 do 26 kwietnia 2018 roku w Katowicach. Impreza kulturalno-naukowa organizowana jest przez studentów: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.