facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Nauka

Wydarzenie wieńczące projekt „ProspectUS”

Grafika z napisem Śląski badawczy

W poniedziałek 27 maja 2019 roku o godz. 10.00 w sali kinowej Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach (ul. św. Pawła 3) odbędzie się uroczyste spotkanie wieńczące projekt „ProspectUS – koncepcja umacniania pozycji badawczej”.

Naukowcy z UŚ docenieni w Genewie

Dwa medale

Wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego został doceniony podczas 47. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” odbywającej się od 10 do 14 kwietnia 2019 roku w Szwajcarii. Dr Paweł Janik, mgr inż. Michał Pielka oraz dr Małgorzata Janik otrzymali brązowy medal przyznawany przez międzynarodowe jury, a także nagrodę specjalną Narodowej Rady Badań Naukowych Tajlandii (NRCT) za opracowanie sposobu transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego o czekoladzie

Grafika z napisem: Międzynarodowy Dzień Czekolady

Kalendarz świąt szczególnych z Uniwersytetem Śląskim

12 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Czekolady. Z tej okazji czworo naukowców z Uniwersytetu Śląskiego podzieliło się ciekawostkami na temat smakołyku w kontekście reprezentowanych przez siebie dyscyplin.

Genetyk dr Anna Wójcik mówi, kto dba o to, aby w przyszłości nie zabrakło czekolady. Psycholog dr Agnieszka Skorupa opowiada, w jakich sytuacjach słodka tabliczka może uratować ludzkie życie. Literaturoznawca dr Mikołaj Marcela przypomina, jaką formę miała na początku czekolada zwana białą. Z kolei fizyk dr Dariusz Kajewski zdradza tajemnicę otrzymania doskonałej, najbardziej delikatnej czekolady.

Gościnny wykład dr hab. Marty Wójcickiej

Budynek Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji

W czwartek 7 marca 2019 roku o godz. 12.45 na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (ul. Bielska 62, sala 09) rozpocznie się wykład gościnny pt. „Funkcje komunikacji i komunikowania”, ktory wygłosi dr hab. Marta Wójcicka z Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wystąpienie dotyczyć będzie m.in. elementów procesu komunikacji kulturowej oraz wynikających z nich funkcji.

Kolejny wykład w ramach spotkań Wszechnicy PAU

Logo Biblioteki Śląskiej

26 lutego 2019 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (plac Rady Europy 1, sala Benedyktynka) rozpocznie się spotkanie w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Prelekcję pt. „Nieznana wojna polsko-niemiecka 1919–1921” wygłosi prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek, historyk, zastępca dyrektora Bibliteki Śląskiej.

Seminarium pn. „Firma – idea: zarządzanie systemami złożonymi”

Plakat Open Eyes '18 Economy Summit

W środę 17 października 2018 roku o godz. 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12, aula im. Kazimierza Lepszego) rozpocznie się seminarium pn. „Firma – idea: zarządzanie systemami złożonymi” adresowane do ekonomistów, psychologów, fizyków oraz praktyków zarządzania, a także osób, które są zainteresowane tematem zarządzania procesami złożonymi. Celem spotkania jest rozwijanie koncepcji firmy – idei poprzez przedstawienie badań oraz praktyki działania firm w aspektach:

UŚ w czołówce pod względem liczby wynalazków stworzonych przez kobiety

Logo Urzędu Patentowego RP

Uniwersytet Śląski znalazł się w gronie dziesięciu podmiotów, które w latach 2013–2017 zgłosiły w Urzędzie Patentowym RP największą liczbę wynalazków i wzorów użytkowych, w przypadku których przynajmniej jednym z twórców była kobieta. Z liczbą 119 takich zgłoszeń UŚ uplasował się na 3. miejscu wśród uniwersytetów oraz zajął 1. miejsce wśród tak zwanych uczelni bezprzymiotnikowych. Jak wynika z danych Urzędu Patentowego RP, kobiety są autorkami bądź współautorkami opatentowanych rozwiązań najczęściej w dziedzinach chemii, biotechnologii i farmacji.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.