facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Europa

Sukces studentki UŚ podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce

AZS logo

Od 11 do 14 lipca 2019 roku w Gavle (Szwecja) odbywały się młodzieżowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. W zawodach udział wzięła m.in. Eliza Megger, studentka z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Zawodniczka zajęła czwarte miejsce w biegu na 1500 metrów z czasem 4.25,12.

Eliza Megger reprezentuje klub LKS Pszczyna. W sezonie 2018/2019 w barwach AZS UŚ wywalczyła złoty medal w klasyfikacji generalnej podczas Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych.

Śląski Festiwal Nauki zwycięzcą konkursu EUPRIO Awards 2019

Statuetka, nagroda, złota róża

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zdobył uznanie i pierwsze miejsce w konkursie na najlepsze inicjatywy komunikacyjno-marketingowe uczelni europejskich – EUPRIO Awards 2019. Nagroda przyznawana jest przez stowarzyszenie European Association of Communication Professionals in Higher Education podczas dorocznej międzynarodowej konferencji.

Konkurs przebiegał dwuetapowo, najpierw zgłaszane przez uczelnie przedsięwzięcia weryfikowano pod kątem kreatywności, oryginalności oraz sukcesów, a następnie zakwalifikowane do konkursu projekty zaprezentowane zostały podczas konferencji EUPRIO. Prace ilustrujące inicjatywy oceniało zarówno jury konkursowe, jak i uczestnicy spotkania. Za najlepszy pomysł promujący wydarzenie o charakterze popularnonaukowym oba gremia uznały Śląski Festiwal Nauki.

Film dokumentalny dr hab. Dagmary Drzazgi ponownie nagrodzony

Dr hab. Dagmara Drzazga z nagrodą

Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych CIRCOM (Cooperative Internationale de Recherche et d’Action en matière de Communication) ogłosiło wyniki dorocznego konkursu Prix CIRCOM, promującego najlepsze realizacje regionalnych stacji telewizyjnych w Europie. Wśród produkcji docenionych przez jury znalazł się film dokumentalny pt. „Martwy sezon” w reżyserii i według scenariusza dr hab. Dagmary Drzazgi.

Gra studentów i absolwentów UŚ nagrodzona przez publiczność

Wręczenie nagród w konkursie

Gra „Weakless” tworzona przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego zdobyła nagrodę publiczności podczas odbywającej się 24 i 25 maja 2019 roku w Brnie „Game Access Conference”. To kolejne wyróżnienie dla zespołów Cubeish Games i Punk Notion.

„Weakless” jest grą z gatunku puzzle-adventure przedstawiającą relację dwóch bohaterów: osoby z dysfunkcją wzroku oraz osoby z dysfunkcją słuchu, które dzięki wzajemnej pomocy mogą pokonać napotkane przeszkody. – Trzonem rozgrywki w „Weakless” jest rozwiązywanie zagadek logicznych oraz eksploracja otoczenia przy pomocy wizji i umiejętności bohaterów.  W danym momencie gracz steruje tylko jedną z postaci,

Srebrny medal na turnieju ITF w Atenach

11 i 12 maja 2019 roku w Grecji odbywał się międzynarodowy turniej tenisa plażowego „Athens Beachtennis Tournament” zorganizowany przez International Tennis Federation (ITF). Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w zawodach uczestniczył mgr Janusz Hajduk – pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ.

Studenci UŚ laureatami XVI Międzynarodowego Konkursu Interpretacji

Logo Wydziału Artystycznego Uniwesrytetu Śląskiego

XVI Międzynarodowy Konkurs Interpretacji „Studencka Działalność Artystyczna” organizowany przez Katolicki Uniwersytet w Rużomberku (Słowacja), to przedsięwzięcie skierowane do studentów uniwersyteckich wydziałów artystycznych oraz akademii muzycznych. Tegoroczna edycja odbywała się 9 i 10 kwietnia 2019 roku, a uczestnicy rywalizowali w pięciu kategoriach: grze na fortepianie, organach, śpiewie solowym, śpiewie kameralnym i grze na fortepianie na cztery ręce.

Doroczna konferencja European University Association (EUA)

logo EUA

Od 10 do 12 kwietnia 2019 roku na Sorbonne University w Paryżu odbywać się będzie posiedzenie Rady European University Association (EUA) – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 48 krajów. Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w obradach udział wezmą: JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, prorektor ds. kształcenia i studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds.

Prof. Wiesław Banyś członkiem Rady Programowej Stacji Naukowej PAN w Paryżu

prof. Wiesław Banyś

Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Wydziału Filologicznego UŚ, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, członek zarządu European University Association – stowarzyszenia zrzeszającego uniwersytety, krajowe konferencje rektorów oraz sieci szkół wyższych z 48 krajów, wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezes zarządu Stowarzyszenia „Pro Silesia” Biznes – Nauka – Samorząd został powołany w skład Rady Programowej Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu na kadencję 2019–2022.

Konferencja z cyklu DARIAH Annual Event nt. „Dane w humanistyce”

logo DAHIAH

DARIAH-PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities) to największe konsorcjum humanistyczne w Polsce, będące częścią europejskiej sieci Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities (DARIAH-ERIC), która pełni rolę platformy wymiany wiedzy, metod i infrastruktury badawczej w humanistyce i sztuce. Obecnie tworzy je 18 instytucji naukowo-badawczych wiodących w zakresie humanistyki cyfrowej – w tym Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Conference „Nanotechnology and nanomaterials”

url do własnej strony konferencji: 
http://nano-conference.iop.kiev.ua/en/
miejsce konferencji: 
Lwów (Ukraina)

Conference hall will be located in the Lviv Polytechnic National University.
Important dates:

Data konferencji: 
27 Sierpień 2019 09:00 - 30 Sierpień 2019 15:00

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.