facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Region - nauka i edukacja

Wykład pt. „Ukryty język symboli w sztuce”

logo Państwowej Akademii Umiejętności

23 kwietnia 2019 roku o godz. 17.00 w sali Parnassos w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (pl. Rady Europy 1) odbędzie się spotkanie Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności, podczas którego Lech Majewski wygłosi wykład pt. „Ukryty język symboli w sztuce”. Spotkanie, organizowane przez Stację Naukową PAU w Katowicach, poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Uniwersytet Śląski i Jastrzębska Spółka Węglowa zadeklarowały wspólne działania na rzecz środowiska naturalnego

Zdjęcie: moment podpisania umowy

Na wielu obszarach poprzemysłowych i pogórniczych natura wykształciła całkowicie nowe środowisko naturalne. Pojawiły się i dostosowały do życia w zmienionych warunkach naturalnych siedliska ptaków, zwierząt i roślin, których nie było na tych obszarach przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działalności przemysłowej.

Wystawa „Śląska Nagroda Naukowa” w Bibliotece Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Śląska Nagroda Naukowa

Od 29 marca do 19 maja 2019 roku w Bibliotece Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Warszawska 14) eksponowana jest wystawa poświęcona „Śląskiej Nagrodzie Naukowej”. Jest to wyróżnienie przyznawane badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne oraz promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej i międzynarodowej.

Gala wręczenia nagród w VIII edycji konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

Zdjęcie: nagrodę odbiera jedna z laureatek poprzedniej edycji konkursu

W VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były  prace, które opublikowane zostały w 2018 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 68 materiałów dziennikarskich: 16 telewizyjnych, 21 prasowych, 12 radiowych i 19 internetowych. W klasyfikacji młodych twórców nominowano 3 studenckie prace.

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi podczas gali, która rozpocznie się w piątek 26 kwietnia 2019 roku o godz. 17.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach (Scena w Malarni).

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek

Konferencja w ramach 2. Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo

Logo wydarzenia

12 i 13 kwietnia 2019 roku odbywała się ogólnopolska konferencja popularno-naukowa pt. „Symbioza Fizjoterapii, Medycyny i Inżynierii Biomedycznej, czyli współpraca fizjoterapeuty, lekarza, inżyniera szansą na jakość, rozwój i naukę”, której organizatorami byli Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia w Sosnowcu, a współorganizatorami – Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

European Start-up Days

Grafika promująca wydarzenie

14 i 15 maja 2019 roku w hali widowiskowo-sportowej Spodek odbywać się będą European Start-up Days, których celem jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, inwestorami i organizacjami wsparcia biznesu. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Przy stanowisku uczelni będzie można uzyskać informacje m.in. na temat: współpracy z sektorem gospodarczym, działań realizowanych przez spółkę celową uczelni – SPIN-US i możliwości oferowanych w ramach funduszu Invento Capital, jak również zapoznać się z ofertą studiów podyplomowych.

Kolejny wykład w ramach spotkań Wszechnicy PAU

Grafika: Biblioteka Śląska

„Dron – przyjaciel czy wróg?” to temat kolejnego spotkania Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. Wykład, który odbędzie się 26 marca 2019 roku o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (sala Parnassos), wygłoszą dr hab. inż. Marek Marcisz oraz dr Łukasz Gawor z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Spotkanie poprowadzi wykładowca z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Zygmunt Woźniczka.

Przedstawiciele uczelni na Ogólnopolskich Targach Edukacja 2019

Zdjęcie: osoby przeglądające broszury

Już w najbliższy wtorek 26 marca 2019 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „SPODEK” w Katowicach rozpoczną się XXI Ogólnopolskie Targi Edukacja 2019. Przez dwa dni, 26 i 27 marca w godzinach od 9.00 do 16.00, osoby zainteresowane podjęciem studiów będą miały okazję do zapoznania się z aktualną ofertą edukacyjną szkół wyższych, zawodowych, policealnych oraz językowych, a także do nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami poszczególnych uczelni.

VI Otwarte Akademickie Mistrzostwa Śląska w aerobiku sportowym oraz mistrzostwa dzieci i młodzieży

grafika promująca aerobik sportowy

W niedzielę 31 marca 2019 roku w hali sportowej „Kolejarz” w Katowicach odbywać się będą VI Otwarte Akademickie Mistrzostwa Śląska w aerobiku sportowym oraz mistrzostwa dzieci i młodzieży, których organizatorem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Aerobik sportowy to połączenie gimnastyki, akrobatyki sportowej i tańca. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji FISAF i zmianami regulaminu technicznego AMP. Celem zawodów jest popularyzacja tej dyscypliny.

Wystawa „Śląska Nagroda Naukowa” w Akademii Wychowania Fizycznego

Statuetka Śląskiej Nagrody Naukowej 2019

Od 4 do 29 marca 2019 roku w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach eksponowana jest wystawa poświęcona Śląskiej Nagrodzie Naukowej 2019. Wyróżnienie to przyznawane jest badaczom i twórcom, którzy nie tylko w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki, mają szczególne osiągnięcia artystyczne, ale również promują śląską naukę i sztukę na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.