Światowy Dzień bez Tytoniu na UŚ

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Dla Uniwersytetu Śląskiego będzie to okazja do włączenia się w promocję zdrowego trybu życia. Z tej okazji, 30 maja 2012 r. na deptaku przy rektoracie stanie specjalny namiot Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, w którym oprócz ulotek i plakatów informujących o szkodliwości palenia tytoniu, będzie można obejrzeć pomoce dydaktyczne wizualizujące skutki palenia. Od godz. 9.30 do 13.30 osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w darmowych badaniach zawartości dwutlenku węgla w płucach, parametrów oddechowych oraz ciśnienia tętniczego krwi. Wszyscy, a szczególnie ci, którzy zechcą podjąć trud rzucenia nałogu, otrzymają zdrowe, polskie jabłka.

Akcja ma również przypomnieć, że od 15 listopada 2010 r. obowiązują przepisy dotyczące ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zmiany wprowadzają m.in. zakaz palenia na terenie placówek edukacyjnych (nie tylko w pomieszczeniach). W związku z tym na terenie Uniwersytetu Śląskiego, w szczególności w wyznaczonych strefach bezdymnych, tj. m.in. w obiektach uniwersyteckich i w ich bezpośrednim otoczeniu oraz na deptaku przy ulicy Bankowej 12, obowiązuje całkowity zakaz palenia.