Sukcesy na 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

26.09.2016 - 09:56 aktualizacja 26.09.2016 - 09:56
Redakcja: admin

Od 19 do 24 września 2016 roku w Gdyni odbywała się 41. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – jednego z najstarszych wydarzeń tego typu w Europie, który promuje na dużą skalę rodzimą kinematografię. Co roku uczestnicy Festiwalu mogą zobaczyć najnowsze polskie produkcje. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime premiery i debiuty. Co roku wręczana jest także nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

Program Festiwalu dzieli się na: cztery sekcje konkursowe („Konkurs Główny”, „Inne Spojrzenie”, „Młode Kino”, „Fabularne Filmy Krótkometrażowe”), liczne sekcje pozakonkursowe (m.in. przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo „Czysta klasyka”, „Skarby kina przedwojennego”, pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców „Polonica” czy „Gdynia dzieciom”), a także wydarzenia towarzyszące.

W tegorocznej edycji Festiwalu duże sukcesy odnieśli pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

• nagrodę za scenariusz oraz Srebrne Lwy otrzymał film zatytułowany „Jestem mordercą” dr. hab. Macieja Pieprzycy,
  • nagrodę za muzykę i scenografię w „Konkursie Głównym” dostał film „Szczęście świata” dr. hab. inż. Michała Rosy,
  • nagrodę specjalną jury za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie Czerwony pająk” przyznano reżyserowi dr. Marcinowi Koszałce,
  • konkurs „Kino Młodych” wygrywał „Szczękościsk” wyreżyserowany przez Kordiana Kądzielę – studenta WRiTV,
  • nagrodę indywidualną za scenografię do filmu pt. „Szczęście świata” dostał dr Andrzej Kowalczyk,
  • Złote Lwy oraz Nagrodę Publiczności otrzymał obraz pt. „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego – absolwenta WRiTV,
  • wyróżnienie honorowe otrzymała studentka WRiTV Milena Dutkowska, reżyser filmu „Zagraj ze mną”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu: www.festiwalgdynia.pl