Spotkanie z dramaturgiem Arturem Pałygą

18 stycznia 2012 r. o godz. 15.00 na Wydziale Filologicznym w Katowicach, podczas zebrania Koła Teatrologów UŚ,
odbędzie się spotkanie z dramaturgiem Arturem Pałygą. Wizyta jest częścią akcji „Studia to nie dramat!”, prowadzonej wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Teatr Polski w Bielsku-Białej. Spotkanie poprowadzi dr Jacek Mikołajczyk z Zakładu Teatru i Dramatu, opiekun Koła Naukowego Teatrologów.

Artur Pałyga przez kilkanaście lat był dziennikarzem prasy o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Jego reportaże publikowano m.in. w: „Gazecie Wyborczej” (także w „Dużym Formacie”), „Rzeczpospolitej”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym” i „Trybunie Śląskiej”. Jego reportaż znalazł się także w antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”. W młodości grał i śpiewał w zespole punkowym i występował jako performer. Z wykształcenia jest polonistą i nauczycielem muzyki. Od 2009 r. pracuje w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w którym jest także konsultantem programowym.

Współpracował m.in. z reżyserami: Pawłem Passinim, Piotrem Ratajczakiem, Łukaszem Witt-Michałowskim, Pawłem Łysakiem, Robertem Talarczykiem i Janem Klatą. Jego sztuki, oprócz Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, wystawiano m.in.: na Scenie Prapremier InVitro w Lublinie, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz w Teatrze Centralnym w Lublinie.

W 2006 r. dzięki sztuce „Testament Teodora Sixta” (reż. R. Talarczyk) zwyciężył w ogłoszonym przez Teatr Polski konkursie na sztukę o Bielsku-Białej. Dwa lata później jego spektakl „Żyd” (reż. R. Talarczyk) otrzymał główną nagrodę na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@Port” w Gdyni. Inne sztuki tego autora to m.in.: „Nic co ludzkie” (reż. P. Passini, P. Ratajczak i Ł. Witt-Michałowski), „Turyści” (reż. P. Ratajczak), „Ostatni taki ojciec” (reż. Ł. Witt-Michałowski), „V(F) ICD-10. Transformacje” (reż. P. Łysak), „Już się ciebie nie boję, Otello” (reż. J. Lewicka) i „Szwoleżerowie” (reż. J. Klata).

Artur Pałyga jest autorem sztuki „Bitwa o Nangar Khel” (reż. Ł. Witt-Michałowski), którą 18 grudnia 2011 r. na Małej Scenie Teatru Polskiego obejrzeli studenci, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie będzie okazją do dyskusji nie tylko na temat poznanego spektaklu, lecz także o specyfice pracy dramaturga.

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski oraz działające na Wydziale Filologicznym Koło Naukowe Teatrologów. Spotkanie ma charakter otwarty.