Spotkanie nt. „Skłamany Sienkiewicz? Debata o polskiej tożsamości”

09.11.2016 - 12:58, aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

9 listopada 2016 roku o godz. 16.00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) rozpocznie się spotkanie pt. „Skłamany Sienkiewicz? Debata o polskiej tożsamości”, w którym udział wezmą: dr hab. Dariusz Gawin (PAN), dr Dobrochna Kałwa (UW), prof. dr hab. Ryszard Koziołek (UŚ), dr hab. prof. nadzw. Andrzej Leder (IFiS PAN). Moderatorami rozmowy będą dr hab. prof. UW Anna Giza-Poleszczuk (UW) i Bartłomiej Sienkiewicz (Fundacja Węzły Pamięci).

Uczestnicy dyskusji, chcąc spojrzeć na Sienkiewicza na nowo i potraktować jego spuściznę jako przewodnik po dylematach współczesności, spróbują odpowiedzieć na następujące pytania: Czy duch Sienkiewicza wciąż unosi się nad naszym społecznym imaginarium? Na ile tradycyjnie rozumiany sienkiewiczowski świat nadal przystaje do dylematów współczesnej Polski? Czy po rewolucji społecznej i po komunizmie jest jeszcze miejsce na Trylogię? Skąd u potomków chłopów, którymi jesteśmy w przygniatającej większości, taka łatwość przybierania póz i kostiumów zarezerwowanych u Sienkiewicza dla klasy już nie istniejącej? Co zostanie z pisarstwa Sienkiewicza za jedno, dwa pokolenia? Czy da się zinterpretować sienkiewiczowską opowieść wbrew jej dominującym odczytaniom?

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Uniwersytetu Warszawskiego: www.uw200.uw.edu.pl