Spotkanie dotyczące świąt Bożego Narodzenia oraz związanych z nimi tradycji

20 grudnia 2012 r. o godz. 10.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (sala 29) odbędzie się spotkanie dotyczące świąt Bożego Narodzenia oraz związanych z nimi tradycji. W wydarzeniu uczestniczyć będą eksperci – prof. UŚ dr hab. Ilona Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii, mgr Magdalena Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej i dr Grzegorz Błahut z Zakładu Antropologii Pogranicza i Społeczności Lokalnych oraz zagraniczni studenci UŚ z Gruzji, Ukrainy, Kazachstanu i Mongolii. Spotkanie przeznaczone jest przede wszystkim dla przedstawicieli mediów.

Prof. UŚ dr hab. Ilona Bednarek przedstawi zagadnienia związane z Gwiazdą Betlejemską, rozważy też jaki obiekt lub zjawisko astronomiczne mogłoby być do niej porównywane. Mgr Magdalena Knapik omówi, czym różnią się świąteczne stoły w polskich domach, natomiast dr Grzegorz Błahut odpowie na pytania dotyczące tradycji kulturowych świąt Bożego Narodzenia, związanych z treścią oraz symboliką zwyczajów i obrzędów, ich wymiarem magicznym, prasłowiańskimi i chrześcijańskimi wierzeniami oraz praktykami i rekwizytami obrzędowymi.

Studenci zagraniczni przygotują i zaprezentują swoje tradycyjne świąteczne oraz noworoczne potrawy.