Siedziba Wydziału Radia i Telewizji UŚ w finale konkursu o nagrodę Mies van der Rohe 2019

17.01.2019 - 14:04 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Wielokrotnie nagradzany budynek nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazł się jako jedyny z Polski na tzw. krótkiej liście kandydatów do tegorocznej nagrody w dziedzinie współczesnej architektury Mies van der Rohe – najbardziej prestiżowego, przyznawanego przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe raz na dwa lata wyróżnienia. Jej laureatami są autorzy projektów, które wyznaczają nowe trendy w światowej architekturze.

Wyłanianie zwycięzcy odbywa się w czterech etapach: 11 grudnia 2018 roku jury ogłosiło listę 383 nominowanych projektów. Z Polski zakwalifikowano aż 18 budynków. Etap drugi to właśnie wyselekcjonowanie czterdziestu projektów, spośród których do ścisłego finału wybranych zostanie zaledwie pięć. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 maja 2019 roku w Barcelonie.

Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)    Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)

Fot. dr hab. Ryszard Czernow

Usytuowana przy ul. Pawła w Katowicach siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego została zaprojektowana przez trzy pracownie: Grupę 5 Architekci z Warszawy, BAAS Arquitectura z Barcelony oraz katowicką pracownię Małeccy Biuro Projektowe. Realizacja przedsięwzięcia łączy tradycję z nowoczesnością i wpisuje się tym samym w szerszy projekt władz miasta, którego celem jest rewitalizacja okolicy.

Dotychczas siedziba Wydziału Radia i Telewizji doceniona została między innymi w takich konkursach, jak: Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2017, Bryła Roku i Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (wewnątrz)     Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (korytarz wewnątrz budynku)

Fot. dr hab. Ryszard Czernow